Yüz Germe

Yüzümüz en önem verdiğimiz ve en göze çarpan vücut bölgemizdir. Yüzümüzün zamanla yıpranması, yaşam koşulları ve genetik oluşumların etkisi ile deformasyonlara uğraması olasıdır. Bu gibi deformasyon ve yıpranma gibi durumların yanı sıra yaşlanma, uyku düzensizliği ve stresli hayat, kötü beslenme alışkanlıkları ile sigara ve alkol kullanımı, güneş ışınlarına maruz kalma, hareketsiz yaşam koşullarının oluşturduğu yağ dokusu birikimi ve yer çekimi etkisi ile yüzde birçok deformasyon oluşmaktadır.

Kötü Yaşam Koşulları

Yaşam koşullarının değiştirilmesi iç ve dış sağlığımız açısından gerekmektedir. Stresi azaltmak daha sakin bir hayat sürmek, sigara ve alkol kullanımını hayatımızdan çıkarmak ilk yapılması gereken şeylerdir. Ama bunu erteleyerek zamanınızı tükettiğinizde, bunların geriye dönük telafisi olmaz. Yüzümüzde istenmeyen görüntüler oluşarak bizleri çaresiz bırakabilir. Bu gibi kendi başımıza çare olamayacağımız durumlarda yüz estetiği konusunda yetkili ve bilgili uzman destekleri almanız mümkündür. Yüz gerdirme operasyonlarında yüzde gerçekleştirilen asma ve germe işlemleri yanı sıra dolgu, silikon, botoks, deri soyma, kaş ve göz kapağı kaldırma işlemleri de azımsanamayacak kadar yoğun talep ile devam etmektedir.

Zahmeti Ve Maliyeti Düşüktür

Yüz gerdirme ameliyatları sanıldığı gibi insanları zorlayan, zahmetli ve maliyetli bir ameliyat değildir. En azından hastaya zahmeti yoktur. Ancak en doğru estetik uzmanı ve ekibini bularak bu işe girişmek gerekmektedir. Kendisini estetik uzmanı göstererek hiç bir bilgi ve deneyimi olmayan kimselerden destek almanız yüzünüzde kalıcı ve görüntü bakımından istenmeyen hasarlara yol açabilir. Bu yüzden yüz en görünen bölgemiz olduğu için deneyimli ve konunun uzmanı olan kimselerden yardım almalısınız.

Yüz gerdirmek demek yüzdeki yumuşak dokunun zamanla azalarak deride sarkmalara yol açması ile oluşan kötü görüntünün düzeltilmesi operasyonudur. Yağ dokularının birikmesi ve çeşitli kırışıklıkların oluşması da yüz gerdirme ve toparlama ameliyatlarının yapılabilmesi için bir sebep oluşturmaktadır.

Kimler Yüz Gerdirebilir?

Yüzün zamanla yaşanmışlıklara karşı bir isyanı da diyebileceğimiz şekilde kırışma, yağ toplama ve derilerde sarkma yaptığı durumlarda, 35 yaşını geçmiş tüm erkek ve kadınlarda uygulanması olası ve mümkündür. Çünkü 35 yaş orta yaş girişi olarak kabul edildiğinden genetik ve yaşam koşuları bakımından ve hızlı kilo alıp verme gibi durumların da etkisi ile belki biraz daha ilerilere doğru ihtiyaç duyulabilir. Bunun yanı sıra doğuştan gelen göz kapağı inikliği gibi bir takım yüzde var olan estetik açıdan müdahale gerektiren tüm toparlama işlemlerinde yüz gerdirme merkezlerine başvurabilirsiniz.

Yüz Üç Ana Bölgeye Ayrılır

Yüz gerdirme işlemleri yüzün üç ana bölgeye ayrılması ile gerçekleşmektedir. Üst bölüm denilen kısımda alın ve kaşlar yer almaktadır. Orta bölüm de göz, burun ve ağzı kapsar. Alt bölüm ise çene, gıdık ve boyun olarak belirlenmiştir. Hastanın hangi bölgelerde uygulamaya ihtiyacı olduğunu tespit ederek ameliyat esnasında genel anestezi ya da lokal anestezi ile bölge ameliyata hazırlanır. Örneğin sadece alın ya da kaş gibi bir bölümde işlem yapılacak olması durumunda lokal olarak anestezi uygulaması yapılıp, genel uyuşukluğa gerek kalmadan hasta tedavi edilmektedir.

Nerelere Uygulama Yapılabilir? 

Yüz kısmının tüm bölümlerinde yüz gerdirme ameliyatı uygulama yapmak mümkündür. Örneğin kişinin alın bölgesindeki kırışıklıklar ile göz çevresi gibi bölgelerde kazayağı denilen kırışıklıkların giderilmesi işlemleri yapılmaktadır. Kaş ve göz kapağı inik olma durumlarında, kaş kaldırma, göz kapağı kaldırma gibi uygulamalar yapılmaktadır. Ağız ve burun çevresi deri katlantıları ve sarkan deri bölümler alınarak saç içi ya da kulak arkası gibi görünmez yerlerde asma ve germe yöntemi uygulanarak izler saç dipleri gibi görünmeyen yerlere gizlenir. Bu işlemler sonucunda yüzde herhangi bir iz ve hasar bırakılmaz.

Çene Ve Boyun Estetiği

Yüzümüzün çene kısmında kırışma, deri sarkması, yağ dokusu birikmesi, gıdı oluşumu ve boyunda derin kırışıklıkları boyun ve yüz görünümünde oldukça kötü görüntü sergilenmesine yol açmaktadır. Bu gibi gıdı sarkması ve boyun deformasyonları için yüz gerdirme ve estetik uzmanlarınca gerekli müdahalenin yapılarak cildin daha diri ve canlı durması sağlanır. Yaşlanma etkileri azaltılarak daha genç bir görünüm elde edilmesi amaçlanır.

Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekler Nelerdir

Ameliyat olacak hastalara ilk etapta cildine ve sağlığına zarar veren beslenme ve çevresel faktörlerin bırakılması on gün önceden bildirilir. Örneğin sigara ve alkol kullanan kimselere alkol ve sigaradan uzak durmaları uyarısında bulunulur. Ya da beslenme alışkanlıklarındaki yağ dokusunu etkileyen yiyeceklerden uzak durmak gerektiği hatırlatılarak öncesel bir uygulama başlatılır. Doktorunuzun gerekli gördüğü ve görmediği bir takım şeylerin yerinde ve zamanında yapılması gerekmektedir. Bu hastanın iyileşmesi ve ameliyatın amacına ulaşması için gerekli bir şeydir.

Yüz Gerdirme Ne Kadar Zaman Alır

Yüzün istenilen şekli alması için gerekli ameliyat zamanı 2 saat ile 10 saat arasında değişmektedir. Yapılacak işlemlerin çeşitliliği ameliyat süresini de belirler. Ameliyat ile birlikte yapılması gerekli dolgu, silikon, botoks, deri soyma gibi süreyi uzatan bir takım işlemler de bulunmaktadır. Ancak ameliyat sonrası sizi zora sokacak bir durum yaşanmaz. Hasta bir gece müşahede altında bulundurularak kanama ve ödem oluşumlarına karşı dren takılarak bekletildikten sonra taburcu edilir. Yüzde bir takım morluk ve şişliklerin olması gayet normaldir. İkinci gün sonunda ılık banyo yapmasında bir sakınca yoktur. Bir hafta, on gün sonunda dikişlerin de alınması ile iyileşme süreci hızla devam eder ve hatta bitmeye az kalmış demektir. Maksimum 2 hafta sonra hasta normal yaşantısına dönebilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz gerdirme ameliyatı sonrası hiç bir yan etki olmadan iyileşme süreci tamamlanır. Sadece ağrı kesicilerle yok edilen ufak tefek ağrılar bulunabilir. Bunlar da ameliyattan çıkmış bir hasta için oldukça normal bir olgudur. Ancak yine de bir ay kadar bir zaman aralığı içinde ağır işlerden kaçınmalısınız. Nekahet dönemi denilen iyileşme sürecini rahat atlatmanız için bu gereklidir. Yapılan ameliyatın etkisi ise 8 ila 10 yıl kadar devam etmektedir. Yaşadığımız süre zarfında yaşlanmamız engellenemez bir şekilde devam eder ki, bu da daha ileriki evrelerde doktorunuzla tekrar oturup istişare yapmanıza olanak tanır.

 

Yüzde Hiç Bir İz Bırakmaz

Yüzünüzün ameliyat sonrası durumu göz önüne alındığında hiç bir iz ve hasar oluşumuna rastlanmaz. Deri asma işlemi yapılırken şakak üst bölgesindeki saç içinde gerçekleşen işlem sonrası, dikiş izleri saç içinde kalarak görünmez yerlerde saklanır. Ya da yan gölgelerden gerdirme işlemi yapılacaksa ve bunu kulak arkalarında ve görünmez yerlerde yapmak başarılı bir operasyonun yapıldığını göstermektedir.

Ameliyat sonrası takılan dren ise ödem ve kanama oluşumuna karşı önlem olarak takıldı ise de iyileşmeyi hızlandırma konusunda çok da yardımı dokunmaktadır.

Bize Ulaşın

Sizler de yaşlanmanın etkileri ile çevresel ve kişisel alışkanlıklarınızdan dolayı yüzünüze yansıyan etkilerinden kurtulmak istiyorsanız konusunda uzman, bilgili ekip ve akademisyen bir kadro eşliğinde yardım ve destek talebinde bulunabilirsiniz. Bizlere web sitelerindeki adresimizden ulaşarak her türlü yardımı alabilir, yüzünüzde istenmeyen görüntülere son verebilirsiniz.