Tıraşsız Saç Ekimi

 

Bölgesel dökülmeler gibi kısmi dökülmelerin meydana geldiği durumlarda da saç ekimi yaptırmak isteyen birçok kişi saçlarının tıraşlanması gerektiği için saç ekimi operasyonundan vazgeçer. Çünkü özellikle uzun saçlı kadınlar ve erkekler topluma tıraşlı bir kafayla çıkmak istemez. Bu olağan bir istektir. Saç ekimi sırasında tıraş olma sorunu içi pek çok yöntem denenmiştir. Bu tür estetik kaygılar saç ekim cerrahi yöntemlerinde hastanın rahat ve estetik kaygıları gözetilerek uzmanları tıraşsız metotlara itmiştir. Burada amaç hastalara ekim sırasında da sonrasında da konfor sağlamaktır. Bu sayede tıraşsız metotlar sayesinde hasta kısa sürede doğal bir görünüm ya da mevcut saç tipiyle beraber saç ekim işlemi fark edilmeden sosyal hayatına dönebilecektir.

Tıraşsız Saç Ekimi Yöntemleri Neden Geliştirildi?

Çok kısa bir süre öncesine kadar geleneksel saç ekim işlemlerinde saç ekimi sırasında saç köklerinin tek tek alınmaktan ziyade çoklu alınır. Bu yüzden de saç ekim bölgelerinin ve donör bölgelerinin tıraşlanması gerekmekteydi. Bu yüzden de pek çok hasta toplum içerisinde bölgesel ya da tamamen tıraşlanmış saç tıraşı ile toplum içerisinde gezmek zorunda kalıyordu. Bu durum tahmin edersiniz ki saç ekimi yaptıran hasta için hiç de kolay bir durum değildi. Çoğu hasta saç ekim bölgesinin tıraşlandığını da öğrendikten sonra saç ekim işleminde vazgeçiyordu. Tıraşsız Saç ekim yöntemleri de bu tür problemleri ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir.

Saç Ekim Yöntemleri Neden Tıraşlı Yapılıyordu?

Eski geleneksel saç ekim yöntemlerinin tıraşlı olarak yapılmasının çeşitli nedenleri vardı. Saç ekim yöntemleri tıraşlı olarak yapıldığı zaman saç ekim operasyonunu uzman çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleştiriyordu. Ancak kolay olmasına karşın tıraşlı yöntemlerde başarı oranı tıraşsız yöntemlere karşı daha düşüktü ve estetik görünüm açısından da yetersizdir. Bu sayede saç ekim tıraşlı bölgeye yapıldığında saç ekim işlemini yapan uzman, saç ekimi yapılan bölgedeki saç köklerini çok daha rahat görmekteydi. Ayrıca saç ekimini yapan uzman tıraşlı bölgede çok daha rahat hareket kabiliyeti ile hareket edebilmekteydi. Geleneksel saç ekim işlemlerinde saç ekimi yapılacak olan kel ya da kısmi kel bölgeyi jilet yardımıyla 0’a vurdurmaktaydı. Bölge jiletle temizlendikten sonra saç ekim bölgelerine kanallar açılarak greftleri toplu şekilde ekerlerdi. ‘Manuel punch’ ya da ‘Micromotor’ adındaki cihazlar ile saç köklerine girilme işlemi gerçekleşirdi. Bir başka ve daha yeni klasik yöntemlerde saçlar makine ile 1 numaraya vurdurulur ve saça mikromotorlarla saç ekimi yapılırdı. Özetle saç ekim işleminin tıraşlı olmasının nedeni saç ekimi yapan uzmanın ekimi yapılan bölgede hızlı, kolay bir biçimde hareket edilme olanağı sağlamasıydı.

Tıraşsız Saç Ekim Yöntemleri ile Tıraşlı Saç Ekim Yöntemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tıraşsız saç ekim yöntemleri ile tıraşlı saç ekim yöntemleri arasındaki en temel fark; tıraşlı saç ekim yöntemleri sayesinde saç ekim işlemi dışarıdan kolaylıkla belli olmamasıdır. Bu durumda toplum nezdinde oluşan önyargıların ve çeşitli hastaları rahatsız eden algıların ortadan kalkmasını sağlamasıdır. Çünkü tıraşsız saç ekim operasyonlarında saçı kısaltma ya da saçı kazıtma gibi durumlar söz konusu değildir. Bu sayede saç ekim işlemi dışarıdan kolaylıkla belli olmaz. Tıraşlı saç ekim yöntemlerindeki donor bölgelerdeki işlem görmüş kötü görüntü tıraşsız saç ekim yöntemlerinde belirli olmaz. Tıraşsız saç ekim operasyonları sayesinde hasta çok daha kısa sürede gündelik ve iş hayatına geri dönebilir. Tıraşsız Saç Ekim yöntemleri sayesinde belirli bir saç stili olan erkeklerin ve kadınların saç stilini korumalarını sağlar. Bu sayede dışarıdan biri kolaylıkla saç ekimi işlemi yaptırdığınızı anlamaz. Özellikle saç ekimi yaptıran kadınların saçlarını kısa erkek modelleri gibi kestirmelerine gerek kalmaz. Ancak tıraşsız saç ekim yöntemleri tıraşlı saç ekim yöntemlerine kıyasla çok daha uzun süren saç ekim operasyonlarıdır. Bu yüzden daha teknolojik aletlerle daha uzun süre yapıldığı için operasyon ücreti yüksek olsa da piyasa içi artan rekabet sayesinde görece olarak ücretler düşmektedir. Başarılı ve titiz bir uygulamayla kalıcı ve başarı oranı tıraşlı saç ekimi işlemine göre yüksektir.

Tıraşsız Fue Yöntemleri

Traşsız Fue yöntemlerinde saç kökleri donor bölgeden teker teker alınır. Bu işlem öncesinde sadece ense, kol ve bacak gibi saç köklerinin alacağı yerler tıraş edilir. Ya da saç kökü alınan bölgelerin bir kısmı tıraş edilebilir. Tabi saç ekimi yapılacak bölgenin tıraşlanması gibi bir durum söz konusu değildir. Teker teker donor bölgeye ekilir. İki seans gibi bir sürede ortalama 4000 saç kökü ekilir. Bu köklerden de 1-3 adet arasında saç eli çıkar. Tıraşsız Fue yöntemlerinde kullanılan yüksek teknolojik ekipman ve yöntemler sayesinde kökler cansız ortamda daha kısa süre geçirerek saç kökleri daha sıkı saç derisine tutunur. Saç ekim operasyonu süresi; ekilen greft sayısı, uzman ekibin becerisi ve titizliği, hastane ya da kliniğin sağladığı teknik ekipman başarı oranını etkiler.

Tıraşsız Saç Ekimi’nde Direct Hair Implant (DHI) Yöntemi

Doğrudan saç ekimi de denen Direct Hair Implant (DHI) son teknoloji geliştirilen ‘choi pen (implanter)’ kalemler sayesinde gerçekleşen cerrahi tıraşsız bir saç ekim işlemidir. Bir DHI operasyonu sırasında yaklaşık 20-30 adet kalem kullanılır. Bu sayı tabi ki de bazı operasyonlarda 100’e kadar çıkabilir. Son teknoloji ve popülerleşen bu tıraşsız saç ekim yöntemi Greftlerin toplanması, saç ekimi yapılacak bölgeye kanal yollarının açılması ve saç köklerinin ekilmesi olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. Donor bölgelerden alınacak saç kökleri gevşetilir. Bu kökler ölü deriden temizlenir, choi pen yardımıyla greftler toplanarak uzman tarafından saç ekim yapılacak bölgeye kanallar açılar ve bu kanallara saç kökleri hızla yerleştirilir. Klasik yöntemlerde iki etaptan oluşan bu yöntem DHI sayesinde tek sefere düşer. Bir seansı ortalama 6-8 saat sürer. Tabi bu süre uzayıp kısalabilir. Saç dersi operasyon sonrasında çok çabuk iyileşir. Ekilen saç kökleri çok çabuk kaynar. Saç kökünü koruyan katmanlar, yağ bezeleri beraber alındığı için başarı oranı yüksektir. Operasyon sonucunda herhangi delik, yarık vb durumlar olmadığı için iltihaplanma riski düşüktür. İz bırakmaz, ağrısız ve acısız gerçekleşen bir yöntemdir.

FUE Yöntemleri ve DHI Yöntemlerinin Farkları Nelerdir?

  • FUE ve DHI tıraşsız saç ekim yöntemlerinin uygulama şekli farklıdır.
  • FUE tıraşsız saç ekim tekniği ile tek seansta 3000 ile 4500 arasında greft ekimi yapılabilir iken DHI tıraşsız saç ekim tekniğinde yaklaşık yarı yarıya 1500 ile 2500 arasında greft ekimi yapılır.
  • DHI tıraşsız saç ekim tekniği, FUE tıraşsız saç ekim yöntemine göre iyileşme süresi daha kısadır ve kanama yok denecek kadar azdır.
  • DHI tekniği ile daha sık alana ekim yapılabilir iken FUE tekniği ile beraber daha geniş alana ekim yapılabilir.
  • FUE tekniğinde saç kökleri alınan bölgelerle tıraşı yapılabilir.
  • Maliyet açısından DHI yöntemlerinde kullanılan ekipmanlar daha pahalı ve daha geniş bir teknik ekibe gerek vardır.
  • Süre olarak DHI yöntemleri FUE yöntemlerinden daha uzun sürer.

Saç ekimi ile yeni saçlara sahip olmak için merkezimizden bilgi alabilirsiniz.