Safir Fue Saç Ekimi

Çok sayıda saç ekim tedavisi metodu bulunmaktadır. Her geçen gün bu teknolojiler daha fazla gelişmekte ve sayıları artmaktadır. Safir Fue Saç Ekimi de bu tekniklerden biridir. Gitgide yaygınlaşmaya başlayan bir tedavi biçimi olup başarı grafiği yüksektir. Eski yöntemlere kıyasla doğal sonuçlar elde edilip iyileşme süreci daha da hızlanmaktadır. Saç ekim bölgesinde açılan kanallara safir taşından elde edilmiş olan özel uçlar kullanılır. Açılan bu kanallar ise minimal ölçektedir. Kanal açma işlemi esnasında aha az vibrasyon gerçekleşir. Bu durumun nedeni ise safir ucun sertliği, dayanıklılığı ve keskinliği sayesindedir. İşlemin bir diğer avantajı ise daha sık kanallar açılabilmesidir. Saç derisi yüzeyinde pürüzsüz bir iyileşme görülür. Safir Fue yöntemi aslında Fue tekniğinin farklı bir türevidir. ‘Sapphire Blade’ denilen özel bıçaklar sayesinde gerçekleşir.

Sapphire Blade Nedir?

Safir Fue yönteminde özel olarak kullanılan bıçaklardır. Saç ekim operasyonu sırasında kanal açma aşamasında kullanılan özel bıçaklardır. Ayrıca bu özel bıçaklar saç ekim sonucunu ve başarısını direkt etkiler. Tamamen safirden elde edilmişlerdir. Bu bıçaklar özel bir tür teknoloji sayesinde geliştirilmiştir. Fue tekniğinin başarısı ve dünya genelinde yayılması nedeniyle Fue tekniğini geliştirmek adına ileri teknoloji ürünüdür. En ideal olan maksimum başarıyı yakalamak adına saç ekimi operasyonu sırasında iyileşme süreci, konforlu bir ekim operasyonu hedeflenerek yapılmıştır.  FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) ile perkütan tekniğiyle yapılan özel olarak tasarlanmış safir uçlu bıçaklar kanal açma için önemlidir.  Bu özel bıçaklar Fue tekniğinde 2016 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Sapphire Blade Kullanmanın Avantajları

Sert bir kristal olan, keskinliğini hiç bir surette kaybetmeyen, her kanal açma işlemi sırasında başarısını koruyan ve anti mikrobiyal özelliğe sahip yüzeysel yapısı sayesinde ciddi avantajlar sağlar. Çelik uçlu bıçaklarla kıyaslandığı zaman keskinliğini yitirmez ve daha sert, pürüzsüz ve dayanıklıdır. Bu sayede doku hasarı ile travma etkisi yaşatmaz.

Safir Bladeler, kan dolaşımını bozmaz. Doku bütünlüğüne herhangi bir zarar vermez ve eşit ölçüde kanal açılmasını sağlayarak saç ekim süreci daha doğal olmasını sağlar. Ekilen saç folikülleri açısından bakıldığında açılan kanalların kan dolaşımını, doku kalitesini bozmadığı için de saç folikülleri eni yerlerine daha sıkı tutunur. Kanalların açılma düzeyi mikro düzeyde olduğu için operasyon sonrası iyileşme süreci daha da kısalır. Özellikle alınan saç kökleri saçın çıkış yönüne açılan kanallara teker teker yerleştirilir. Keskinliğini kaybetmeyen safir uçlarla kanal açmak diğer yöntemlere kıyasla daha üstündür. Herhangi bir dolaşım problemine neden olmaz. Yüzeysel pürüzsüzlüğü, antibakteriyel oluşu nedeniyle safir bıçaklar sayesinde alerji ve hassasiyet durumu ve mikrop kapma riskleri sıfıra düşer.

Safir FUE Saç Ekiminin Özellikleri

İsminden de anlaşılacağı üzere yarı değerli bir kristal taş olan safirden elde edilir. Saç ekiminde kullanılır. Saç köklerini oluşturmak için metal uçların yerine alternatif olarak geliştirilmiştir. Metal uçların saç ve kafa derisine ciddi zararlar vermesini engellemeyi hedefler. Zaten bu amaca yönelik çalışmalar sonucunda oluştu. Safir uçlu olan bu cihaz, hiç bir surette saça zarar vermez. Saçların ekilebileceği yerlerde küçük delikler açıp saç ekimi işlemi sırasında kabuklanma minimum düzeye iner. Hatta yok denecek kadar azdır. Saç ekim süreci konforlu bir hal alır. Kanallar olabildiğince küçük olarak açıldığı için de işlem sonrası hemen kapanarak saç kökleri kapanana kanalların içinde deriye daha sıkı tutunur.

Safir Fue Operasyonu Nasıl Yapılır?

Kolay ve pratik bir yöntemdir. Operasyon öncesi uzman, ne kadar saç ekileceğine karar verir. Genelde lokal anestezi işlemi her saç ekim işleminde olduğu gibi yapılır. Kafa bölgesinde acı hissedilmemesi sağlanır. İlk olarak Safir Fue operasyonunda saç kökleri FUE Punch adı verilen cihazla deriden dairesel kesikler yapılarak ayrılır ve toplanır. Ekim yapılacak alanda safir uçlu bıçaklar yardımıyla pürüzsüz veya çok daha az pürüzlü biçimde kanallar açılır ve ekim operasyonu gerçekleşir. Bu sayede kanal açma işlemi yavaşça ve dokuyu daha az zedeleyerek gerçekleşir. Açılmış olan küçük kanallar hızlı bir şekilde kapanır ve hızlıca saç kökleri deriye tutunur. Operasyonun bu süreci hızlı olarak gerçekleştirilmesi sayesinde hızlı bir gelişim süreci gösterir.

Safir Fue Saç Ekiminin Avantajları

Safir Fue Saç Ekiminin sunduğu avantajlar şunlardır:

  • Antibakteriyel özelliği olan, pürüzsüz, sert ve keskin, dayanıklı yüzeyi sayesinde kanal açma işleminde safir uç kullanıldığı zaman daha az vibrasyon olur. Hem travma hem de doku hasarı riski minimum düzeyde tutulur.
  • Safir uç, metal uca göre Safir Fue’de daha sık ekim yapılabildiği için ileriki dönemlerde saç dökülmesi olan hastalarda da uygulanması mümkündür.
  • Saçlar bu süreçte % 15 oranında hızlı uzama kaydedildiği görülür.
  • Greftler daha sık ekileceği için saç yoğunluğu ve daha doğal bir görünüm olanağı sunar.
  • Normal Slit tekniğine göre % 30 oranında daha fazla yoğunlukta saç ekimi imkânı vardır.
  • Normal uygulamaya kıyasla daha az ödem oluşur. Bu durum operasyon sonrası hasta konforu açısından da etkiler.
  • Metal slite kıyasla daha az deri altı sıvılar enjekte edilerek kanal açımı yapılır.

Saç kökleri, kendi boyutları oranında kanalların içerisine en doğal açılarla ekildiği için köklerin yeniden çıkarak, açı ayarlarının değişmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Metal slite kıyasla ekim alanları daha küçük açılacağı için doku iyileşme süreci daha hızlıdır. Saç derisi pürüzsüz bir şekilde birleşir. Safir uçla açılan kanal işlemi, Fue yöntemine kıyasla elde edilen ekim sonuçları daha doğal bir görüntü oluşturur.

Safir Fue ve Klasik Metal Slit Fue Yöntemlerinin Karşılaştırılması

Klasik Fue’de kullanılan bıçaklar metaldendir. Ancak Safir Fue’de kullanılan başlıklar safirden yapışır. Saç ekimi kanalları açmak için safir uçlu bıçaklar kullanılır.

Sadir uçlarla yapılan Fue yönteminde saç kökleri, lokal anestezi ve mikromotorlar sayesinde çapları 0,6-0,8 mm arasında değişen ölçülerde saç köklerine göre değişen mikro uçlar greftler halinde donor bölgelerden alınarak FUE yönteminde olduğu gibi açılacak kanalların içerisine yerleştirilir. Bu kanallar saçın görünümünü büyük derece etkileyerek saçın çıkma yönü ve açısı, sıklığı gibi konularla doğrudan belirlenmiş olur. Bu noktada da Klasik yöntemden ayrılır.

Ayrıca alınan saç kökleri 1,0, 1,3 veya 1,5 mm arasında değişen pürüzsüz, sert, keskin ve dayanıklı safir uçlar ile açılmış mikro kanalcıkların saç kökü boyutunda olması ve açılan kanal satısının artmasına imkân sağlar. Bu sayede saç köklerinin klasik Fue yöntemine kıyasla daha yakın ekilmesi olanağına kavuşur.

Safir Fue tekniği başlı başına apayrı bir yöntem değildir. Fue tekniğine kıyasala daha fazla saç ekim sağlayan ve daha hızlı iyileşme olanağı sunan bir tür alternatif Fue yöntemidir. Greftlerin içerisine yerleştirilecek küçük mikro kanallar açılarak minimal bir düzeyde kabuklanma oluşumu hedeflenir. İyileşme süreci bu açıdan daha hızlıdır.

Her iki yöntemde de doğal saç açısı olan 40,45 derece aralığında ekim yapılır. Aksi takdirde dik ekilen saçlar çirkin bir çim adam görüntüsüne neden olabilir. Ayrıca saçların dik ekilmesi halinde operasyon sonucu görüntü bozukluğunda ziyade başarı oranı da daha düşük olur.