Saç Ekimi

Saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların yaşayabileceği, kişileri estetik açıdan rahatsız eden bir durumdur. Genelde erkeklerin yaşadığı bir sorun olmakla birlikte kimi zaman kadınlar da saç dökülme sorunu yaşayabilir.

Herhangi bir sebeple saçları dökülmüş kişilere saç ekimi yapılabilir. Bu sayede kişilerin saçları yeniden artarak doğal ve estetik bir görünüm elde edilir. Ayrıca saç ekimiyle kellik ve saçlarda azalma sorununa kalıcı bir çözüm elde edilmiş olunur. Saçın yüz görünümünü tamamlayıcı bir unsur olduğu düşünülürse insanların estetik duruşunda ne kadar önemli bir yere sahip olduğu anlaşılabilir.

Saçlar Neden Dökülür?

İlerleyen yaşla birlikte yaşanan saç dökülmesi ve kellik durumu özellikle erkek bireylerde normal karşılanan bir durumdur. Saç dökülmesinde genetik faktörlerin de rolü vardır. İlerleyen yaş dışında maruz kalınan dış etkenler veya tıbbi rahatsızlıklar sebebiyle de saç dökülmesi durumu yaşanabilir.

Özellikle tıbbi rahatsızlık durumlarında sadece saç değil sakal, bıyık, kaş gibi yapılarda da dökülme görülebilir. Bu bölgelerde de ekim yöntemiyle başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Dökülme sebebi ne olursa olsun eğer kişide yeterli saç veya kıl kökü varsa ekim yöntemiyle yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilir.

Saç Ekiminin Üç Temel Aşaması

Saç ekimi uygulamasında genelde enseden alınan saç kökleri saçsız bölgeye nakledilir. Nadiren de olsa eğer kişinin ense bölgesinde yeterli saç kökü yoksa bu durumda kollarından veya göğüs bölgesinden kıl kökleri alınabilir.

Saç ekimi operasyonunda ilk aşama saç köklerinin toplanmasıdır. Donör bölgenin işlem için hazırlanmasının ardından “Greft” adı verilen saç kökleri teker teker toplanır. Bu köklerin her birinde ortalama iki-üç adet kıl bulunur. Saç kökleri toplanırken zarar verilmemesi işlemin en önemli noktasıdır.

İkinci aşamada saçsız bölgeye nakledilecek köklerin uzunluğuna uygun kanallar açılır. Saç ekimi sonrası doğal bir görünüm elde edilmesi açısından kanalların açısı da önemlidir.

Son aşama ise uygun büyüklükte açılan kanallara toplanan söç köklerinin yerleştirilmesidir. Açı olarak genellikle 40-45 derecelik bir açı ayarlanır. Bu son aşamanın ardından saç ekim işlemi tamamlanmış olur. Saçsız alan çok fazla değilse saç ekimi tek seansta tamamlanır. Ancak ekim yapılması gereken alan çok geniş ise saç ekimi birkaç seansta tamamlanabilir.

Ekilen Saçlar Tekrar Dökülür Mü?

Saç ekimi sonrasında yeni ekilmiş olan saçlar birkaç hafta içinde dökülür. Bu doğal olarak beklenen normal bir durumdur. Yaşanan bu saç dökülmesinin ardından üç ila beş ay kadar bir süre geçtikten sonra saçlar yeniden çıkacaktır. Yeni çıkan saçlar tekrar dökülmez ancak aynı bölgedeki kişinin kendi saçları dökülmeye devam edebilir. Yani ekim yapılan yeni saçlar değil, öncesinde var olan saçlar dökülebilir. Bu durumda kişinin saçlarında yine azalma meydana geleceğinden tekrar bir saç ekim operasyonu planlanabilir.

Saç Ekimi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Saç ekimi işlemi esnasında kişiye lokal anestezi uygulanarak ağrı hissetmemesi sağlanır. Ortalama 6-7 saatlik bir süre zarfında operasyon tamamlanmış olur. Bu süre içinde anestezinin etkisi altında olan hasta ağrı veya acı hissetmez. Hissetse bile bu ağrı veya acı en alt seviyededir. Eğer işlem nedeniyle heyecanlanıp panik durumu yaşayan bir hasta ise o kişiye sedasyon uygulanarak işlem gerçekleştirilebilir. Bu şekilde kişinin panik olma durumu ortadan kaldırılmış olur. Saç ekimi işleminde genel anestezi yapılmasına gerek kalmaz.

Saç Ekimi Teknikleri

  1. FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu), günümüzde pek tercih edilmeyen geleneksel bir saç ekimi yöntemidir. Bu yöntemde kafa derisinin alt kısmından ince bir deri tabakası çıkarılır ve saç kökü toplama işlemi bu şekilde yapılır. Kökler toplandıktan sonra çıkarılmış olan deri tekrar yerine dikilir ancak bu durumda saçlı deride iz kalabilir.
  2. FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu), ise yara izlerinin daha hızlı iyileştiği ve daha az görüldüğü bir saç ekim yöntemidir. En güncel yöntemdir. Bu yöntemde saç kökleri mikro motor yardımı ile toplanır. Toplama işlemi donör bölgeyi kaplayacak kadar olana dek devam eder. Daha sonra açılmış olan kanallara toplanan kökler yerleştirilir. Bu yöntemde saçlar tek tek alındığı için işlem süresi 6-7 saati bulabilir. Bu teknik sayesinde saç köklerinin alındığı bölgede iz kalmaz.
  3. DHI Saç Ekimiyöntemi ise tıraşsız saç ekimi olarak da bilinen bir yöntemdir. Medikal bir kalemle kanallar açılır ve alınan saç kökleri anında yerleştirilir. Saç köklerinin dış ortamda fazla beklememesi sağlanmış olur ve naklin daha başarılı olması beklenir

Saç Ekimi Operasyonu Sonrasındaki Süreç

Saç ekimi sonrasındaki süreci ilk üç gün ve sonrası olarak ele alabiliriz. Ortalama 6-7 saat süren bir operasyon sonrası saç ekimi işlemi tamamlanır. Yani birinci gün saç ekimi işleminin yapıldığı gündür. İkinci gün ise kontrol günüdür. Hastalar tekrar davet edilir ve eklenen saç köklerinde herhangi bir zedenlenme, kanama veya enfeksiyon durumu olup olmadığı kontrol edilir. Böyle bir durum varlığında müdahale edilerek gerekli tedavi verilir.

İşlemin üçüncü gününde ise ilk yıkama işleminin gerçekleştirilmesi için hastalar yeniden kliniğe davet edilir. Yıkama öncesi saç ekilen bölgeye özel hazırlanmış bir losyon sürülür ve 20 dakika kadar bir süre bekletilir. Ardından yıkama işlemine geçilir. Ekim yapılan saçların ilk kez yıkanması profesyonel bir titizlik isteyeceğinden kliniğimizde yıkama yapılması önemlidir. Bu işlemle birlikte ilk üç günlük süreç tamamlanmış olur. Bu süreçte eğer hastaların ağrı şikayeti olursa ağrı kesici önerilebilir.

İlk Yıkama Sonuçları

İlk yıkama sonrasındaki yıkamaları hastalar arzu ederse evde kendisi yapabilir ya da kliniğimizde de saç yıkama işlemine devam edebilir. Evde saçlarını yıkamayı tercih etmesi durumunda nasıl yıkayacağı konusunda gerekli bilgilendirme yapılır. Sekiz gün boyunca bu özel saç yıkama işlemine devam edilir. Sekizinci yıkamanın sonunda kabukların dökülmesi de tamamlanmış olur.

İşte bu on günlük süreç sonunda saçlar sanki kısa kesilmiş gibi bir görünüme kavuşur. Bu şekilde hastalar günlük yaşamlarına devam edebilirler. Tam olarak istediğimiz görüntüyü ise yaklaşık olarak 6 ila 18 ayın sonunda elde ederiz. Bu süre kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir.

Saç Ektiren Kişi Ne Zaman Saçlarına Kavuşur?

Saç ekimi sonrasında ikinci günden itibaren her gün saç yıkanarak onuncu günün sonunda kabuklanmanın ortadan kalkması sağlanır. Dökülen kabuklarla birlikte saç dökülmesi de yaşanabilir. Saç ekimi yapılan kişiler bu süre zarfında sabırlı olmalıdır. Ortalama altı ay geçtikten sonra yeni saçları çıkmış olur. Bu süre değişkenlik gösterir ve 18 aya kadar uzayabilir.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Nasıl Görünür?

Sabırla geçmesi gereken süre beklendikten sonra saçlarda doğal ve gür bir görünüme kavuşulmuş olunur. Doğal görünüm için saçların uygun açıyla yerleştirilmiş olması önemlidir. Uygulanan teknik de saçların görünümünde önem taşır.

Saç ekimi konusunda kurumuzdan hizmet alabilirsiniz. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için görüşebilirsiniz ve  size uygun teknik konusuna birlikte karar verebiliriz. Saç ekiminin bu konuda tecrübeli ve uzman bir ekip tarafından yapılmış olması işlemin başarı oranını etkilemektedir. Bu sebeple profesyonel hizmet almak için kurumumuzu tercih edebilirsiniz.