Prp

Trombositten zengin plazma anlamına gelen PRP (Platelet rich plasma) hastanın kendi kanından alınan ve çeşitli işlemlerden sonra hazırlanan daha doğrusu kanın ayrıştırılarak tombosit ve lökosit gibi kan hücrelerinden oluşmasıdır. Burada amaç trombosit elde ederek büyüme faktörleri elde etme amacıyla işlemden geçerek hasarlı doku üzerine yeniden yapılandırma amacıyla yapılır. Planlanan doku üzerine doğrudan enjekte edilir. Saç dökülmesi, cilt gençleştirme gibi estetik sorunlarda kullanılabileceği gibi ciddi yaralı tendonların, kaslardaki bağların, eklemlerin iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılır.

PRP Nedir?

PRP köken olarak İngilizcede ‘Platelet Rich Plasma’ söz öbeğindeki sözcüklerin baş harflerinden oluşturulan ve hastanın bizzat kendine ait olan kanından elde edilmiş maddelerin enjeksiyonu olarak yapılan tedavi biçimidir. Enjekte edilmiş olan maddeler platelet bakımından oldukça zenginleştirilmiş plazmalardır. Plazma bu sayede kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.  Platelet adındaki özel hücreler ya da başka faktörler ve çeşitli proteinler içeren bir kan bileşimidir. Plazma; ayrıca hücre bölünmeleri ve büyümesini destekleyen çeşitli proteinler ve türevlerini de içerir. Araştırmacılara göre plazmayı kandan izole edilmiş biçimde ve konsantre ederek, platelet hücrelerince zengin bir plazma olarak PRP adı verilen kan bileşenini elde edilmiştir. PRP’nin hastanın kendi vücudunda zarar görmüş dokulara enjekte edilmesiyle vücutta yeni ve sağlıklı hücrelerin büyümesine teşvik edilir. PRP’nin hasarlı olan dokulardaki iyileşmeyi desteklediği düşünülmektedir. Doku büyüme faktörleri ile hazır edilen konsantre enjeksiyon maddeleri daha yoğun bölgelerde olduğu için de vücut dokularındaki iyileşme süreci hızlanmış olur.

PRP Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle hastanın kendi kanının alınmasıyla beraber başlar. Alınan miktarda uygulanan bölgeye göre 10 cc ve 60 cc arasında değişir. Özel tüplerin içine alınan kan çeşitli elemanlarına ayrışıncaya kadar bir süre hızlı bir biçimde santrifüj  işleminden geçer. Bu işlem çeşitli şekillerde gerçekleşir. Her işlem için ayrı konsensüs kullanılır.  Tüpün içerisindeki alt kısmında bulunan alyuvarların oluşturduğu bir bölüm yani çökelti vardır. Çökeltinin üzerinde oluşan ince bir tabaka şeklinde yararlı ve trombositten zengin ‘buffy coat’ bir bölüm bulunur. Kan plazması bu bölümdedir. trombositten zengin olan PRP’nin kendisidir. Yaklaşık olarak 1-2 cc civarında bulunur.  Yaklaşık olarak trombosit miktarı da 1.000.000 ve üzeri olmalıdır. Normal kanda ise 1 cc’de insanda 150.000 ve 350.000 civarı trombosit bulunur. Ancak trombositlerin üzerinde salınmış olan büyüme faktörlerinin miktarı da  önemlidir. Faktörlerin sayısını daha çok artırmak için doğal olarak da PRP tedavisi etkinliğini artırılması için ‘DNA aktivatörü’ de kullanılır. Bu aktivatör de yaklaşık olarak 2 cc’dir ve içerisinde çeşitli tıbbi ürünler bulunur.

PRP Neden Uygulanır?

PRP; hazırlamayı her uzman yapamaz. Teknik bir işlemdir. Ve Her bölge için PRP dışında farklı ilaç vs belirli oranlarda karıştırılması gerekir. Belili süreçlerde yapılması gereken bir işlemdir. İşlem sonucunda elde edilen çökelti normal kanda nerede ise 10 kat yoğundur. İyileşmeyi hızlandırmak amacıyla yapılır.  İltihaplanmayı azaltır. Saç derisince ve saç büyümesi üzerinde etkilidir. Yumuşak soku iyileşmeleri, cilt gençleştirme gibi etmenlerden ötürü PRP kullanılır. Trombosit bakımından zengin olan plazma terapisi ya da enjeksiyonları kullanılabilir. Trombosit aktivasyonu sayesinde vücut doğal iyileşme sürecine girer. Hedeflenen bölgeye bol miktarda trombosit enjekte edilir. Özellikle bu tedavi sayesinde hastanın kendi kanından elde edilen PRP’nin herhangi bir yan etkisi yoktur. Çünkü kullanılan madde hastanın kendi kanından elde edilir. Bu yüzdende herhangi bir alerjen riski taşımaz. Hali hazırda da çeşitli yapılan alerjen testlerinde hiç bir vakada alerji riski oluşturamamıştır. Tedavinin başarılı etkileri de kesin olarak kanıtlanmıştır.

PRP Kullanım Alanları

PRP, çok çeşitli kullanım alanları olan bir uygulamadır. Bu yüzden temel fonksiyonu doku iyileşme olduğu için de farklı alanlarda kullanılır. Dolgu ve botox maddesi gibi ince iğne ve enjeksiyonlar, lazer ya da dermoterapi, yüz maskesi, saç ekimi ve saç mezoterapisi, normal mezoterapideki gibi tabanca ile seri hareketler veya dermapen veya dermaroller uygulamaları gibi cilde yedilerek uygulanabilir.

  • Cilt Gençleştirme

Özellikle ilerleyen yaş ile beraber ciltte bir takım durumlar meydana gelir. Çevresel faktörlerin de etkisiyle beraber ciltte ortaya çıkan yaşlanma belirtileri için de PRP enjeksiyonları kullanılabilmektedir. Uygulama sayesinde Cilt elastikiyetinde artmalar ve kırışıklıklarda ciddi oranlarda azalmalar gibi olumlu etkiler gözlemlenebilmektedir.. Ciltteki yara izlerinden de kurtulmak için  PRP uygulaması tercih edilebilir.

  • Osteoartrit (Kireçlenme)

PRP uygulaması kireçlenme türevi sorunlar yaşayan hastaların kalça ve diz bölgelerindeki eklemlerine enjekte edilerek fayda sağlar.  Bu konuda çok çalışma yapılmadı. Yapılan az sayıdaki çalışmaya göre de PRP enjeksiyonları da osteoartrit tedavisi sırasında hyaluronik asit enjeksiyonlarının daha etkili olduğu saptanır.

  • Tendon yaralanmaları

Tendonlar; kasları kemiğe bağlayan sert ve kalın doku bantlarıdır. Bu tendonların yaralanma sonrasında iyileşmeleri çok çok yavaştır. Özellikle deformenin yoğun olduğu tenisçi dirseğinde, ayak bileği aşil tendiniti ya da dizdeki patelların tendonda ağrı, iltihap gibi kronik olan tendon problemlerinizin tedavisi maksadıyla PRP enjeksiyonları kullanılır.

  • Ameliyat sonrası onarım

Ameliyattan sonra omuzda bulunan rotator manşet tendonu bölgeleri gibi yırtık bir tendonu ya da ligamentleri onarmak amacıyla PRP enjeksiyonları kullanılabilmektedir.

  • Saç dökülmesi

Saçlarda PRP kullanımı apayrıdır. Ayrıca çeşitli PRP türevleri de bu tedavide kullanılır. Saç büyümesini arttırmak, saç dökülmesini önlemek için de kafa derisine PRP enjeksiyonları yapılabilmektedir. Özellikle, erkek tipi kellikte yani  androjenik alopesi tedavisinde etkilidir. Erkeklerde görülen ve genetik kökenli olan saç dökülmelerinde de olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Saç mezoterapisi ve çeşitli tedaviler ile beraber kombine edilerek de uygulanabilen bir tedavidir.

PRP’nin Faydaları

Ortopedik ve nöroloji rahatsızlıklarında doku iyileştirici bir yönü vardır. Ciltteki kırışıkların azalması, ciltteki hücrelerin yenilenmesi ve canlanması, ciltteki sarkmalarda azalma, cilt beyazlatma, gözaltı morluk ve gözaltı torbası tedavisi, ağrılı eklem rahatsızlıklarında ve eklem içinde, özellikle kronik ve iyileşmeyen yaraların tedavisinde etkilidir. Selülit ve çatlak tedavilerinde sıkılaştırma da sağlar Akne ve yara izleri tedavisi, saç dökülmelerinde ve saç derisi üzerinde alternatif bir tedavidir. Gebelik ve melasma lekeleri gibi çoğu faysa bulunur. Yeni bir tedavi olduğu için de daha keşfedilemeyen pek çok etkisi vardır.

PRP’nin Olası Yan Etkileri

PRP enjeksiyonlarının alerjik olmasa da bazı olası yan etkileri olabilir. Ancak bu olası yan etkiler de oldukça azdır. Kortizon, hyalüronik asit gibi risk faktörlerine kıyasla çok çok azdır. Özellikle iğneler ve mikroenjeksiyonlar doku hasarı oluşturabilir. Gene doku hasarı dışında iğneler kanamaya da neden olabilir. İşin içinde iğne olduğu için enfeksiyon riski de vardır. Enfeksiyon oluşursa bu tür enfeksiyon bölgelerinde ağrılar meydana gelebilir. Bunun dışında da sinir yaralanmaları gibi durumlar görülebilir. Bu olası yan etkiler tedavinin içeriğinden değil de daha çok uygulama esnasındaki çevresel faktörlerden, iğne uygulamalarından kaynaklıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar, herhangi bir kan hastalığı olanlar, bölgede enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar olanlar, hamile ya da emziren kadınlara PRP uygulanmaz. PRP uygulaması hakkında ayrıntılı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.