Meme Küçültme

Gelişen dünyada insanoğlunun kendi görünümüne önem vermesi ve bunun üzerine yapılmış birçok çalışmayla birlikte meme küçültme ameliyatları da gelişmiştir. Daha önce doğum yapma ve emzirme, kilo alma gibi sebeplerden ötürü birçok kadının kendi görünümünü beğenmemesi, göğüslerinin çok büyük olması sebebiyle geliştirilen ameliyatlar kadınların kendilerini beğenmesi, sırt ve omuz ağrılarından kurtulmasını sağlamıştır. Meme küçültme ameliyatı ile birlikte büyük göğüslerin oluşturduğu pişik ve kötü kokulardan, omuz askısının kötü görünümünde, giyilmek istenen kıyafetlerin giyilememesi gibi şikayetlerden kurtulabilirsiniz. Meme küçültme ameliyatı için 18-20 yaşını doldurmuş, hormon gelişimini tamamlamış olmak yeterlidir. Doktorunuza başvurduktan sonra uygun görüldüğü takdirde ameliyatınızı yaptırabilir en güzel görünüme ve rahatlığa kavuşabilirsiniz. Meme küçültme operasyonunda isteğinize göre o ölçüde küçültme doktorunuz uygun gördüğü sürece yapılabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatına karar verirken size bazı testler yapılacaktır. Uzmanlarımız tarafından ameliyatınıza karar verildikten sonra ameliyatta kullanılacak yönteme karar verilir. Meme küçültme ameliyatı için iki farklı yöntem vardır.

  • Ters T kesi:Meme altına ters T kesi yapılarak sarkık olan cilt ve meme dokusunun alınmasıyla gerçekleşir.
  • Lolipop kesi:Meme ucunun çevresinin lolipop şeklinde bir kesi yapılarak sarkık olan cilt ve meme dokusunun alınmasıyla gerçekleşir.

Yönteme karar verirken meme cilt özelliği, meme dokusu, meme boyutu, meme başı ve meme kıvrımı arasındaki mesafe, meme başı ve omuz arası mesafeler dikkate alınır. Kriterlere göre yönteme karar verildikten sonra genel anestezi altında 2-3 saat sürecek operasyona başlanır. Operasyon sonunda süt kanallarına dikkat edilerek deri kapatılır ve kapatılırken içerideki kanın boşaltılması için operasyon bölgesine dren yerleştirilir. Operasyon sonrası doktorunuza ve durumunuza bağlı olarak hastane de kalış süreniz bir gündür.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri

Meme küçültme ameliyatı öncesi yapılan testlerde kan değerleriniz normal olmalıdır. Çünkü operasyon sonrası çıkarılan meme dokusu ile birlikte kanama, kan kaybı durumları olabilir. Operasyon sonrası yara iyileşmesinde gecikme, belirgin yara izi kalması genel olarak genetik, çok sigara içenlerde ve şeker hastalığı olan kişilerde yaşanmaktadır. Bu tür durumların yaşanmaması için operasyon sonrası iyileşme döneminde dikkatli olunmalıdır. Bunların yanında enfeksiyon, iltihaplanma, akıntı görülebilir. Bu tür durumlarda doktorunuzla iletişime geçerek uygun olan tedavi kullanılmalıdır. Yara açılması, dikiş açılması gibi durumlarda ise doktorunuz tarafından dikiş tekrar yapılır. Bazı operasyonlarda meme başı kaybedilebilir. Meme başı kaybında ise farklı cerrahi yöntemlerle meme başı sağlanabilir. Meme küçültme operasyonunda yağ dokusu alınırken süt kanallarının bir kısmı da alınmaktadır. Daha sonra emzirmek isteyen anneler için operasyon sırasında bu durumlara dikkat edilerek operasyon uygulanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrası yara yerinizin daha çabuk iyileşmesi için en az 4 hafta kolunuzu zorlamamanız gerekir. İyileşme devam ettiği için ağır kaldırma, itme hareketleri yapmamalısınız. Bu süreçte en az bir hafta istirahat etmelisiniz. İyileşmenin kolay olması için doktorunuzun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesicileri düzenli olarak kullanmalısınız. Ameliyat sonrası ağrı bütün cerrahi operasyonlar da olduğu gibidir. Bu yüzden size uygun tedaviyi düzenli olarak kullanılmalıdır. İyileşme sürecinde doktorunuzun uygun gördüğü sutyen modelini kullanmalısınız. Devamında ise 1 ay sigara içmemelisiniz. Sigara kullanmanız hem yara iyileşmesini geciktirir hem de doku beslenmesini bozacaktır. Ameliyat sonrası düzenli olarak pansuman kontrolüne gitmelisiniz. Dikişleriniz 15 gün içerisinde alınacaktır sonrasında da mutlaka bakımına dikkat etmeli sıkı giysiler kullanılmamalıdır. Zaman zaman yanma batma gibi rahatsızlıklar olabilir ödem ve şişlik hissedebilirsiniz. Operasyon sonrası 2-4 hafta içerisinde ödem ve şişlik kendiliğinden iyileşecektir. Devamında ise doktor izin vermediği sürece spor yapılmamalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Kansere Sebep Olur Mu?

Meme küçültme ameliyatına başlamadan önce yapılan testlerde kanser olma ihtimali değerlendirilir. Kanser tanısı konmamış kişiler de operasyona başlanır. Fakat meme küçültme operasyonu kişiyi kanser yapmaz. Aksine meme dokusu alındığı için kanser olma riski azalmaktadır. Yurt dışında yapılan birçok araştırma ile birlikte bu olgu desteklenmiştir. Ayrıca alınan meme dokusu operasyon sonrası patolojik incelemeye gönderilerek durum değerlendirilmesi yapılmaktadır. Diğer bir açıdan bakıldığında genetik olarak ailesinde kanser bulunan kişiler elbette ki risk faktörüdür. Bu faktörde ameliyat öncesi yapılan testlerle birlikte ortadan kaldırılmaktadır. Aile öyküsünde meme kanseri ve diğer kanser türleri olan kişiler genellikle meme kanseri riski altındadır. Bu nedenle ailesinde bu öykü olan kişiler düzenli olarak gerekli kanser tarama testlerini yaptırmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Meme küçültme operasyonunda da diğer cerrahi operasyonlar gibi iz kalmaktadır. Memenin üzerinde yapılan yönteme bağlı olarak ters T ya da L gibi izler kalabilir. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yapılan ameliyatlarda bu iz kalma olayı en aza indirilmiş ve memenin düzgün görünümü sağlanmıştır. Memeye uzaktan bakıldığında ince bir çizgi görülmekte alt kısımda kalan dikişler ise görülmemektedir. Meme başı yukarı kaldırıldığı için burada oluşan izler ise renk değişiminden dolayı fark edilmemektedir. Memenin şekli ve görüntüsü estetik operasyon sonucunda elde edilmek istenen sonuçtur. Bundan dolayı memenin operasyon sonunda gereken görünün güzel şekli izlerin de en az şekilde görünmesini sağlamaktadır. Son yıllarda ameliyat izlerini geçirmek için üretilen yara bakım kremleri ortaya çıkmıştır. Dikişler alındıktan sonra düzenli olarak bu kremler ile yara bakım tedavisi yaparsanız zaman içerisinde izlerin kaybolduğunu görebilirsiniz. Ayrıca meme dokusu sürekli kendini yenileyen bir dokudur. Vücudun diğer alanlarına göre bu dokuda oluşan hasarlar daha hızlı bir şekilde onarılır.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirme Yapılır Mı?

Meme küçültme operasyonların da bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Genel olarak bakıldığında meme küçültme operasyonu öncesi memenin değerlendirilmesi ve karar verilen yöntem önemlidir. Aynı zaman da memenin büyüklüğü de önemlidir. Memenin çok büyük olması durumunda meme küçültme operasyonu yaptıracak kişinin daha sonrasında emzirme olmama ihtimalinin yüksek olmasını bilmesi ve bu riskleri göz önüne almalıdır. Çünkü büyük memelerde yağ dokusu alınırken süt kanalları da büyük ölçüde zarar görmektedir. Kişi bu durumları göz önüne alarak operasyona karar vermelidir. Daha az işlem gören memelerde ise emzirme için süt kanalları korunmaya çalışılmaktadır. Olabildiğince bu risk uzmanlarımız tarafından en aza indirilerek operasyon uygulanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme operasyonları günümüzde birçok uzman ve merkez tarafından yapılmaktadır. Yapılan meme küçültme operasyonunda kullanılan malzemeler ve operasyon yapılan kuruma göre fiyat aralığı da değişmektedir. Ayriyeten operasyonu yapan hekimin adını duyurmasına bağlı olarak da fiyatlar değişmektedir. Kurumumuzda yapılan meme küçültme operasyonu için en iyi uzmanlarımız tarafından size uygulanan en güvenilir tedaviyi görebilirsiniz. Fiyat bilgisi almadan öncesi uzmanlarımızın size detaylı muayene yapması önemlidir. Muayene sonucunda size en uygun tedaviye karar verildikten sonra fiyat bilgisi almanız daha doğru olacaktır. Ayriyeten bilgi almak için bizlere internet sitemizden ve çağrı merkezlerimizden bizlere ulaşabilir merak ettiğiniz konularda tüm detayları öğrenebilir fiyat bilgisi alabilirsiniz.