Meme Dikleştirme

Güzel göğüsler sadece bir boyut meselesi değildir. Usta bir estetik cerrah, bir kadının benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için uyarlanmış teknikleri kullanarak daha güzel, orantılı bir meme şekli oluşturabilir.

Bir göğüs germe, sarkan göğüslere daha sıkı, perkier ve daha estetik olarak hoş bir şekil kazandırır. Bu, sadece genç, kadınsı oranlarını geri yükleyerek bir hastanın görünümünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sütyen ve mayoların daha rahat ve çekici bir şekilde oturmasına yardımcı olur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme, yaşlanma, hormonal faktörler, hamilelik, emzirme, genetik ve kilo alımı dâhil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok faktöre sekonder esneklik kaybı nedeniyle sarkan göğüslerin görünümünü düzeltmek için yapılan bir işlemdir. Memeyi kaldırmak için fazla deri çıkarılır ve memeyi askıya alan bağlar onarılır. Meme ve çevresindeki destekleyici dokular yeniden şekillendirilir, memenin hacmi arttırılır ve meme kaldırılarak doğal konik form elde edilir.

Prosedür şunları içerir:

 • Göğüs dokusunu göğüs duvarında daha yüksek bir konuma kaldırmak
 • Meme ucu-areolar alanın yeniden konumlandırılması
 • Cildi sıkılaştırma

Meme Dikleştirme Neden Yapılır?

Çocuk doğurma, emzirme, genetik özellikler, kilo alımı ve kaybı ve yaşlanma memelerde elastikiyet ve hacim kaybına neden olur. Memeyi destekleyen bağlar zayıfladığında ve yerçekimi kuvveti ile, memelerin sarkması kaçınılmazdır. Bu kozmetik problemleri ortadan kaldırmak için göğüs dikleştirme yapılır. Bu nedenle, göğüs dikleştirme aşağıdaki durumlar için bir çözüm sunar;

 • Elastikiyet ve hacim kaybı eşliğinde sarkan göğüsler
 • Meme altı kıvrımının altında bulunan veya meme dokusunda ikincil değişiklikleri gösteren meme uçları
 • Memelerin asimetrisi

Meme dikleştirme sarkma derecesine göre planlanır. Bu nedenle, tek başına meme asansörü hafif sarkmayı ortadan kaldırabilir, ancak sarkma şiddetli ise ve meme dokusu hacmi yetersizse, meme büyüklüğü meme asansörüne ikincil olarak küçülebilir. Bu nedenle, göğüs dikleştirme ile göğüs büyütmeyi birleştirmek gerekebilir. Yine, meme yaşam cerrahisi, doğal olarak büyük göğüsleri olan kadınlarda memenin azalmasına neden olur. Ameliyattan önce plastik cerrahınızla görüşürken beklentilerinizi açıkça ifade ederseniz, ameliyatın sonucundan duyduğunuz memnuniyet en üst düzeye çıkarılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Riskler

Meme kaldırma ameliyatının potansiyel komplikasyonları nispeten nadirdir. Risklerin ortaya çıkmasını önlemek için modern tıbbın izin verdiği tüm olası önlemler alınmasına rağmen, risklerin tamamen ortadan kaldırılacağını garanti etmek mümkün değildir. Olası riskler aşağıda listelenmiştir:

 • Kesi hattının altında kanama ve kan birikmesi (hematom)
 • enfeksiyon
 • Meme ve / veya meme ucunda duyu kaybı veya değişimi
 • Anormal skar dokusu oluşumu
 • Memenin şeklindeki değişiklikler
 • İnsizyon bölgesinde sıvı birikimi (seroma)

Estaworld  Uzman cerrahi ekibimiz komplikasyon riskini en aza indirmek için tüm uygulamaları kullanacak ve plastik cerrahlarımız ameliyat öncesi sizi yukarıda listelenen riskler ve diğer tüm olası komplikasyonlar hakkında bilgilendirecek ve tüm endişelerinizi ele alacaktır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Göğüs ameliyatı yapmaya karar verdikten ve Estaworld’da plastik cerrahlarımızla görüştükten sonra, sizin için bir seçenek olup olmadığına karar vermek için aşağıdaki muayeneler yapılır:

 • Sağlık geçmişinin gözden geçirilmesi
 • Ayrıntılı fizik muayene
 • Gerekli laboratuar testleri ve radyoloji çalışmaları
 • Memelerinizin postoperatif takibini kolaylaştırmak için mamografi gerekebilir.
 • Anestezi ile ilgili komplikasyonları en aza indirmek için anestezist ve diğer laboratuar testleri ve radyoloji çalışmaları ile değerlendirme

Ameliyatın risk oluşturmadığı doğrulandıktan sonra, sigara içiyorsanız sigarayı bırakmanız ve kanama riskini artıran bazı ilaçları almayı bırakmanız istenecektir. Diğer tüm reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, bitkisel ürünler ve takviyeler de sorgulanacaktır ve bunları almaya devam etmeniz veya bırakmanız konusunda bilgilendirileceksiniz. Plastik cerrahınızla göğüs germe hakkında ameliyat öncesi bir görüşme yapılması çok önemlidir. Bir dizi konuyu düşünmeniz istenir ve ayrıca prosedür hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilirsiniz. Prosedürün tüm ayrıntıları, potansiyel riskler ve iyileşme süresi açıklanmaktadır.  Ayrıca, ameliyattan önce belirli bir zamanda yemek yemeyi ve içmeyi bırakmanız istenecektir ve planlanan tarihte ameliyata girmek için bu talimatlara kesinlikle uymalısınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Ve Sonrası

Ameliyatta, fazla deri çıkarılır ve meme başı (areola) ve meme başı çevresindeki kahverengi alan da azaltılır ve orijinal veya optimal konuma aktarılır. Bu ameliyatta, hem fazla deri çıkarılır hem de meme dokusu şekillendirilir. Göğüs dikleştirme ameliyatı için sarkma derecesine bağlı olarak çok çeşitli insizyonlar ve teknikler kullanılır. Estaworld Plastik cerrahımız tarafından durumunuz için en iyi yöntemi belirlenecek ve ameliyattan önce tüm ayrıntılar (meme küçültme, meme implantı gereksinimi, kesinin kesin yeri, diğer ilgili ayrıntılar) hakkında bilgilendirileceksiniz. Meme ameliyat öncesi plana göre yeniden şekillendirildikten ve sarkma ortadan kaldırıldıktan sonra insizyon dikilir ve operasyon tamamlanır. İnsizyonlar uygun pansuman malzemeleri ile kaplanır. Bir göğüs dikleştirmeden sonra, genellikle hastanede kalmanız gerekmez ve aynı gün içinde taburcu olursunuz. Bununla birlikte, plastik cerrahınız gözlemlenmeniz veya hastanede kalmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir. Anesteziden kurtulduktan ve yürümeye hazır olduktan sonra, Estaworld sağlık uzmanlarımız tarafından veya gözetiminde harekete geçirileceksiniz.

 

 

Ameliyat Sonrasında Yaşanabilecekler

Ameliyattan sonra göğüslerinizde ağrı hissedebilir ve şişlik fark edebilirsiniz. Ya da, göğsün derisinde morarma bile fark edebilirsiniz. Bunlar birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolacak beklenen semptomlardır. Kesi çizgisi boyunca oluşan skar dokusu zamanla kaybolur. Plastik cerrahınız ameliyattan bir veya iki gün sonra hastaneyi ziyaret etmenizi isteyecektir. Ameliyattan sonra yerleştirilen bandajlar bu ziyarette alınacaktır. Ameliyat sonrası dönemde, göğüsleri desteklemek için spor sütyeni giymeniz gerekecektir. Minimum ağrı hissedecek olsanız da, plastik cerrahınız ağrıyı yönetmek için ağrı kesici hapları reçete edecektir. Memenin büyüklüğü ve şekli zamanla doğal bir görünüm kazanacaktır. En kısa sürede en iyi sonucu elde etmek için, iyileşme dönemi boyunca doktorunuzun talimatlarına kesinlikle uymalısınız (spor sutyeni, yara iyileşmesini hızlandıran yara bakım ürünleri, cinsel ilişki, güneşe maruz kalma, yorucu fiziksel aktiviteden kaçınmak, vb.) Bu nedenle, hastaneden ayrılmadan önce lütfen tüm sorularınızı plastik cerrahınıza sorun.

Plastik cerrahınızla gerçekçi hedefleri kabul ediyorsanız, kaldırılan göğüslerinizin görünümünden çok memnun olmalısınız. Ameliyattan hemen sonra mastopeksinizin sonuçlarını görebileceksiniz ve şişlik azaldıkça ve insizyon çizgileri soluklaştıkça daha da memnun olabilirsiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Ne Yapmaz

Meme kaldırma ameliyatı göğüslerinizin boyutunu önemli ölçüde değiştirmez veya göğsünüzün üst kısmını yuvarlamaz. Meme ameliyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün bizimle iletişime geçin. Göğüs büyütme, göğüslerinizin şeklini iyileştirmek için yapılan bir işlemdir. Seçenekleri dikkatlice düşünmeli ve sonuçlar hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmalısınız.

Meme Dikleştirme İle Büyütmeyi Birleştirme

Bazı durumlarda, tek başına bir meme dikleştirme hastanın istediği sonuçlara ulaşamayabilir. Göğüslerinizin “sönük” olduğunu düşünüyorsanız veya yaşlanma, kilo kaybı veya hamilelik nedeniyle hacim kaybına uğradıysanız, kozmetik cerrahınız memeye dolgunluk ve şekil kazandırmak için göğüs germe ameliyatı sırasında meme implantları yerleştirebilir. Her zaman daha büyük, kaldırılmış göğüsler istediyseniz, kaldırma ile meme büyütme, hem tek bir prosedürle hem de iyileşme ile başarmanıza yardımcı olabilir.