Meme Büyütme

Meme kadınların görünümünde en önemli organdır. Bu nedenle fiziğimizin düzgün ve güzel gözükmesi için yapılan operasyonlardan biri de meme büyütme operasyonudur. Meme büyütme operasyonu göğsün şeklini, dolgunluğunu ve boyutunu artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu estetik operasyon en sık yapılan ve en iyi sonuçların alındığı operasyonlardır. Meme büyütme ameliyatları silikon yardımıyla ya da yağ enjeksiyonu yöntemiyle küçük göğüslerin istenilen boya getirilerek yapılır. Meme büyütme operasyonu gebelik ile şeklini kaybedilen memelere, meme kanseri sonrası kaybedilen memelere, memelerde asimetriyi sağlamak için ya da protez değiştirmek için yapılır. Merkezimizde bulunan uzmanlarımızdan yardım alarak istediğiniz büyüklükte ve oranda göğüslere sahip olabilirsiniz.

Göğüs Büyüklüğü Belirlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Meme büyütme ameliyatında göğüs büyüklüğüne karar verirken boyunuz, kilonuz göğüs kafesi şekliniz, göğüslerinizin şu an ki durumuna, göğüs sarkıklığı ve simetriye dikkat edilmektedir. Kişiden kişiye farklılık gösteren vücut yapısında kişinin çok uzun boylu ya da kilolu olması göğüs kafesi boşluğunun yapısını etkilemekte ve takılacak olan protez ya da silikonunda büyüklüğünü etkilemektedir. Çünkü uygun vücut yapısına uygun malzeme kullanılmalıdır. Aynı zaman da bunların yanında göğüs büyüklüğü ve sarkıklığı da çok önemlidir. Göğsün büyük ya da küçük olması kullanılacak olan protezin de büyük ya da küçük olmasını etkilemektedir. Diğer bir yandan meme büyütme ameliyatları sarkık göğüsleri dikleştirdiği için burada kullanılacak protezin büyüklüğünü etkilemektedir. Meme büyütme ameliyatında sarkık ve gevşek göğüsler için daha büyük protez kullanılırsa göğüslerin tekrar sarkma durumu olabilir. Bu da beraberinde işlem başarısız kılacak memnuniyeti azaltacaktır. Memeler arasındaki simetri göğüslerin büyüklüğünü ayarlarken önemli bir etkiye sahiptir. Protez yerleştirirken her iki memenin de durum ve şekil olarak aynı olması işleme olan memnuniyeti bir kez daha artıracaktır.

Meme Büyütme Çeşitleri

Meme büyütme operasyonlarında iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki protez (silikon) meme diğeri ise yağ enjeksiyonu olarak adlandırılan vücudun uygun kısımlarından uygun miktarda alınan yağların memeye enjekte edilmesidir. Genelde protez meme kullanılan bu başarılı meme büyütme ameliyatlarında çeşitli silikonlar çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Silikon meme tiplerine bakacak olursak;

  • Şekil Yönünden:Damla protez ve yuvarlak protezdir. Yuvarlak protezde yatay ve dikey çaplar birbirine eşittir. Damla protezde ise dikey çap yatay çapa göre biraz daha uzudur.
  • İçerik Yönünden:Silikon içerik ve serum fizyolojik içerik kullanılmaktadır. Bunlarda içerisinde katı jel ya da serum fizyolojik bulunmakta ve göğüs yapısına göre kullanılmaktadır.
  • Yüzey Yapısı Yönünden:Pürtüklü yüzey ve düz yüzey olmak üzere ikiye ayrılır. Yine meme yapısına göre hangi protezin uygulanacağına karar verilmektedir.

Merkezimize başvurduktan sonra sizin en iyi tedaviyi almanız için yardımcı olacak ekibimiz ve uzmanımızın kontrolünden geçerek uzmanımızın yapmış olduğu fiziksel muayene sonucunda sizin için en uygun yönteme karar verilip işleme başlanacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin En Uygun Dönem Ne Zamandır?

Bakıldığı zaman meme büyütme ameliyatının uygun olduğu zaman kişiden kişiye ve uzmandan uzmana değişmektedir. Eğer yaz aylarında güzel bir vücuda sahip olmak istiyorsanız iyileşme süreciyle birlikte doktorunuz da uygun bulursa bahar aylarında ameliyatınızı olabilir yaza güzel bir merhaba diyebilirsiniz. Diğer taraftan sonbahar kış aylarında operasyon isterseniz soğuk hava şartları kalın giysilerden dolayı protezleriniz de sorun yaşanabilir. Meme büyütme operasyonlarında kullanılan protezlerin vücudu benimsemesi ve görünümünün düzgünleşmesi için iyi bir bakım ve zamana ihtiyaç vardır. Bu süreçte istirahat etmeniz çok önemlidir. Operasyonun zamanını karar verirken bu kriterleri göz önüne alarak doktorunuzun önerdiği zaman da yaptırmanız en doğrusudur.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Meme büyütme operasyonlarında uzman tarafından karar verilen günde sizin için belirli testler yapılır, röntgenler çekilir. Sizin de daha öncesinde evinizde ağır ev işlerinizi yapmanız ameliyat için hazırlıklarınızı yapmanız iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Doktorunuzun uygun gördüğü saatten sonra aç kalmanız ameliyat sonrası için size yardımcı olacak birinin olması sizin için daha iyi olacaktır. Operasyon gününde heyecan ve stres mutlaka olacaktır. Olabildiğince sakin kalmalı kendinizi bu sürece hazırlamalısınız.  Sigara ve alkol kullanımınız varsa doktorunuzun önerdiği şekilde azaltmalısınız ya da bırakmalısınız. Ameliyat öncesi su tüketmemelisiniz. Ameliyatta anestezi kullanılacağı için tırnaklarınız ojesiz olmalı. Ameliyat sonrası için yanınızda bol kıyafetler bulundurmalısınız.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme operasyonu genel anestezi altında ortalama 45 dakikalık bir işlem süresinde yapılmaktadır. Operasyon sonunda hayal ettiğiniz gibi göğüslerinize kavuşacaksınız. Bu görünümü korumak ameliyat sonrası iyileşme döneminde sizin elinizde. Ameliyat sonrasında anestezi etkisinde olacağınız için doktorunuzun tavsiyesinde yiyip içmeye başlamalısınız. Doktorunuz ameliyatın ve sizin durumunuza göre o gün ya da ertesi gün size hastaneden taburcu edecektir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrası yapmanız gereken en önemli şey istirahattir. Doktorunuzun önerdiği tavsiyelere uygun hareket ederek istirahat etmeli size verilen reçete bulunan ilaçları düzenli ve tam zamanında kullanmalısınız. Bu süreçte kullanacağınız ilaçlar ameliyat sonrası antibiyotik grubu enfeksiyondan, ağrı kesiciler ise ağrının azaltılmasında sizlere yardımcı olacaktır. Operasyon sonra göğüslerinizde şişlik olacaktır bu normaldir. Operasyona bağlı ödem oluştuğu için bunun için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur kendiliğinden 3-4 gün içerisinde geçecektir. Operasyon sonrası doktorunuzun uygun gördüğü zamana kadar ağır eşyalar kaldırmamalı uygun gördüğü zamana kadar ağır sporlardan kaçınmalısınız. Doktorunuzun önerdiği iç çamaşırları kullanarak göğüslerinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Ameliyat sonrası yaklaşık 10 güne kadar sırt üsttü yatmamalısınız çünkü bu durum size acı verebilir yaralarınızı açabilir. Gerektiği zaman kontrolleri aksatmadan gitmeli beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun bu dönemde her türlü enerjiye ihtiyacı olduğu için iyileşme sürecinde elinizden gelen özeni göstererek iyileşme sürecinizi hızlandırabilir kısa sürede sağlığına kavuşabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme büyütme operasyonunda da belirli bir miktar iz kalması söz konusu olacaktır. Fakat tıbbın gelişmesiyle birlikte iz kalma olayı en aza indirilerek çok ince bir çizgi aldığını göreceksiniz. Aynı zamanda iyileşme sürecinde doktor tavsiyelerine uyup iyi bir iyileşme süreci geçirmeniz ve vücudunuz tepkisi de iz kalma olayında büyük rol oynamaktadır. İz kalmasında yapılacak olanlar ise doktorunuzun önerdiği tıbbın gelişmesiyle birlikte ortaya çıkarılan kremler mevcuttur. Bu kremleri kullanarak bu oranı en aza düşürebilir daha az iz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan yöntem ve şekil operasyonun nerede ve kim tarafından yapıldığı ameliyat ücretinin maliyetini değiştirmektedir. Merkezimizce size sunulacak en iyi tedavi ve en iyi uzmanlarımız tarafından size uygulanacak en iyi yöntem yapılan fizik muayene sonrası karar verilen yönteme göre fiyatında da değişiklik göstermektedir. Siz de meme büyütme operasyonları hakkında bilgi almak istiyorsanız bizlere merkezimizde ziyaret edip bu konu hakkında uzmanlarımız tarafından bilgi alabilir ücretini alabilirsiniz ya da çağrı merkezimizden bizlere ulaşarak merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi alabilirsiniz.