Meme Asimetrisi Düzeltme

Çoğu kadının meme asimetrisi olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalar, kadınların% 70’inin boyut veya görünümde fark edilebilir farklılıklara sahip olduğunu tahmin ediyor. Ancak sadece meme asimetrisinin yaygın olması, düzensiz göğüsler ile yaşamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Boyut farkından rahatsızsanız, yardımcı olabiliriz.

Meme Asimetrisi  Nedir?

Çoğu kadın göğüslerinin büyüklüğünde ve şeklinde bir dereceye kadar farklılık olduğunu fark eder ve çoğu durumda bu tamamen normal ve doğaldır. Bu duruma meme asimetrisi denir. Genetik ve gelişimsel faktörler rol oynayabilir, bazen orantısız olarak dengesiz olmayan göğüsler ortaya çıkabilir. Bir kadının göğüslerindeki bu fark, utanç yaratabilir, özgüvenini azaltabilir.

Neyse ki, bu sorundan muzdarip kadınlar için meme asimetrisini düzeltmek için birçok önde gelen ve etkili cerrahi teknik vardır. Bunu düzeltmek için, bir kadın meme büyütme, meme kaldırma ve meme küçültme gibi mevcut prosedürleri birleştiren ameliyatlara sahip olabilir. Bununla birlikte, Estaworld meme cerrahisi ekibinin  uzmanlığını ve deneyimini kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Estaworld uzman doktorları, endişelerinizi kapsamlı konsültasyonunun ve tedavi önerisinin odağı haline getiriyor ve sıcak, kişisel ve şefkatli davranışı, sürecin her bölümünü mümkün olduğunca rahat hale getiriyor.

Meme Asimetrisine Ne Sebep Olur?

Meme asimetrisi (asimetri mammoplasti) genellikle ilk kez gençlik yıllarında fark edilir ve olgunlaştıkça gelişmeye devam eder, bu da boyut, şekil ve meme ucu pozisyonunda değişikliklere neden olur. Meme asimetrisi, memelerin düzgün bir şekilde gelişemediği yumrulu göğüsler olarak bilinen bir durumdan da kaynaklanabilir. Meme dokusu yumrulu memelerde daraltılır ve memelerin yuvarlak bir şekle girmesini önler. Bunun yerine, yumrulu göğüsler yukarıdan aşağıya, tüp benzeri bir şekle ve genellikle genişlemiş veya şişkin bir areola sahiptir.

Meme asimetrisinin yaygın nedenleri şunlardır:

 • Hormonal değişiklikler: bir kadının hormon seviyelerindeki normal değişiklikler doğal olarak göğüslerinin boyutunu etkiler ve bu değişiklikler her meme üzerinde farklı bir etkiye sahip olabilir ve kalıcı olabilir.
 • Atipik duktal hiperplazi: kadınlar, süt kanalı dokularının bir veya her iki memede hızla büyüdüğü ve her memedeki karşılaştırmalı büyüme oranının da asimetriye yol açabileceği durumlarda bu durumu yaşarlar.
 • Juvenil hipertrofi: Bu duruma sahip kadınlar, tamamen doğal nedenlerin bir sonucu olarak ergenlik döneminde bir memede hızlı meme büyümesi yaşarlar. Daha sonra meme büyümesi ve memedeki değişiklikler asimetri oluştuğunda asla düzelmez.
 • Hipoplazi: Bu durum, ergenlik döneminde asla tam olarak gelişmeyen, geniş aralıklı veya görünüşte çok düzensiz olabilen küçük göğüsler ile sonuçlanan göğüsler anlamına gelir.
 • Emzirme: Yenidoğan genellikle emzirme sırasında bir memeyi diğerine tercih edebilir, bu da tercih edilen tarafın daha fazla süt üretmesine neden olur ve böylece boyutunu arttırır. Durum genellikle normale döner, ancak bazen gerilmiş cilt devam edebilir ve kalıcı asimetri bırakabilir.
 • Travma: bir kadının göğsünde meydana gelen kazalar veya ciddi travmalar.

Meme asimetrinizin nedenine bakılmaksızın, cerrahi bir prosedür size daha iyi bir meme görüntüsü sağlayabilir, daha eşit bir göğüs görünümü üretebilir ve günlük kişisel memnuniyetinizi artırabilir.

Meme Asimetrisi Düzeltme Prosedürü

Meme asimetrisi düzeltme ameliyatını düşünürken ilk adım Estaworld uzman ekibi ile bire bir konsültasyonunuzu planlamaktır. Konsültasyon süreci, prosedür hakkında önemli bilgiler edinmeniz ve ameliyatla devam etmeden önce tüm sorularınızın cevaplanmasını sağlar. Ayrıca Estaworld uzman ekibi sizi uygun şekilde değerlendirmesini ve meme asimetrisi düzeltme ameliyatı için uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemesini sağlar. Herhangi bir tıbbi durum, ilaç alerjileri, aldığınız tıbbi tedaviler, meme biyopsileri dâhil önceki ameliyatlar, mevcut tüm ilaçlar ve önemli kilo alımı veya kaybı dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi anlatmalısınız. Konsültasyonunuz sırasında istediğiniz meme büyüklüğünün yanı sıra göğüslerinizin daha iyi görmek istediğiniz ek özellikleri hakkında sorulacaktır. Estaworld uzman ekibi, meme büyüklüğünü ve şeklini, doku özelliklerini ve meme uçlarının ve areoların yerleşimini dikkatlice değerlendirecektir. Ölçümler ve ameliyat öncesi fotoğraflar da çekilecektir. Genel sağlığınızı değerlendirecek ve göğüslerinizin büyüklüğüne, vücut tipine ve estetik hedeflerine göre hangi cerrahi yaklaşımların sizin için en uygun olduğunu açıklayacaktır. Meme asimetrisi düzeltme cerrahisi ile ilişkili faydalar, riskler ve potansiyel komplikasyonlar bu konsültasyon sırasında ayrıntılı olarak açıklanacaktır. Bu ilk konsültasyonda sağlanan bilgiler kapsamlı olacaktır ve göğüs büyütmenin sizin için doğru seçim olup olmadığı konusunda bilinçli bir karar vermenizi sağlamalıdır.

Meme Asimetrisi Cerrahisi Seçenekleri

Meme asimetrisi ameliyatları son derece özelleştirilebilir ve özel ihtiyaçlarınıza göre kolayca uyarlanabilir. Estaworld uzman ekibi hastalarının ihtiyaçlarına olan gerçek ilgisi, konsültasyonunuza başladıktan sonra sadece sizin için kolayca görülmekle kalmayacak, aynı zamanda estetik ihtiyaçlarınız için doğru cerrahı bulduğunuza olan güveni hızla gösterecektir.

Meme asimetrisine neden olan bir dizi sorun olabileceğinden, cerrahi plan birkaç faktöre odaklanacaktır. Estaworld uzman ekibi, hastanın hedeflerine ve benzersiz fizyolojisine dayanarak en iyi cerrahi planı değerlendirecektir. Bir meme büyüklük, şekil ve pozisyonda kabul edilebilirse ki bu genellikle durumdur, Estaworld uzman ekibi bu memeye uyacak şekilde ameliyat planlayacaktır.

 • Meme Büyütme

Meme asimetrisi birkaç farklı meme büyütme tekniği ile düzeltilebilir. Göğüslerinizin genel boyutunu artırmak istiyorsanız veya daha büyük göğsünüzün boyutunu ve şeklini belirli bir dereceye kadar eşleştirmek istiyorsanız, standart bir göğüs büyütme dikkate alınması gereken bir şey olabilir. Herhangi bir göğüs büyütme ameliyatında olduğu gibi, silikon veya implantlar seçiminiz olacaktır. Seçiminiz ne olursa olsun, her memede asimetriyi düzeltmek ve doğal bir görünüm elde etmek için farklı boyutlar kullanılır. Ayrıca şekil asimetrisini de belirli bir ölçüde geliştirmeye yardımcı olabilecek yuvarlak veya gözyaşı (anatomik) meme implantı seçebilirsiniz.

 • Meme Küçültme

Küçük göğüslerinin boyutunu ve şeklini tercih eden kadınlar için meme küçültme olası bir çözümdür. Bu durumda, cerrahınız iki göğsünüzden daha büyük olan dokuyu çıkaracaktır. Bu, birincisi ikincisinden daha geniş bir insizyon içeren eksizyon veya liposuction ile yapılabilir. Bu, diğer memeye daha büyük boyut ve şekilde bir kontur oluşturur.

 • Göğüs Dikleştirme

Meme asimetriniz bir tarafta aşırı sarkma olarak ortaya çıkıyorsa, sizin için en iyi seçenek basit bir meme kaldırma olabilir. Sarkma ve fazla cildi bir memeden çıkarmak, diğer memeyi tamamlayan daha simetrik bir şekil vermek için genellikle yeterli olabilir. Bu prosedür, her biri kendi yeteneklerine sahip birkaç farklı kesi ile tamamlanabilir. Uygun tekniği seçmek büyük ölçüde vücudunuza bağlı olacaktır. Kullanılan spesifik insizyondan bağımsız olarak, bir göğüs kaldırmanın amacı gereksiz cildi çıkarmak, sarkan meme dokusunu sıkmak ve yeni meme konturunu desteklemektir..

 • Yağ Transferi Artışı

Bir yağ transferi artışı, meme dolgunluğunu geri kazanmak için vücudunuzdan yağ kullanarak implant olmadan göğüslerin boyutunu artırabilir.

 • Meme Ucu Yeniden Konumlandırma

Meme ucu yeniden konumlandırma, meme uçlarını memedeki orijinal konumlarına geri yükler, gerilmiş cilt, sarkık göğüsler ve diğer faktörler nedeniyle mal pozisyonunu düzeltir.Meme asimetrisi cerrahisinin altında yatan ilke, boyutu ve şekli benzer olan ve bir kadının çerçevesi üzerinde en çekici görünecek olan göğüsler yaratmaktır. Çoğu durumda, hastalar daha küçük memenin büyütülmesini tercih eder, ancak bazen bir memenin boyutunu azaltmak tercih edilir.

Meme Asimetrisi Düzeltmesinden Sonra

Ameliyattan sonra muhtemelen biraz ağrı ve şişlik hissedeceksiniz. Bu yan etkiler bir hafta kadar sürebilir ve bu süre zarfında dinlenme ve iyileşmeye odaklanmak en iyisidir. İyileşmeniz sırasında birincil odak noktalarından biri ameliyattan sonra geride kalan yara izinin görünümünü en aza indirmektir. Tipik iyileşme yaklaşık altı hafta olmasına rağmen, bu işten ve diğer aktivitelerden o kadar zaman ayrılmanız gerekeceği anlamına gelmez. Çoğu kadın ameliyat geçirdiğine dair çok az kanıtla bir veya iki hafta içinde rutinlerine dönüyor. Bununla birlikte, bazı durumlarda şişliğin tamamen azalması ve göğüslerin yeni pozisyonlarına yerleşmesi altı hafta veya daha uzun sürer.