Kapalı Burun Ameliyatı

Kişinin yüzü kendisinin imzasıdır. Yüz bölgesinde en çok dikkat çeken bölge ise burundur. Güzel bir burun çoğu kişinin hayalidir. Burun yapısı kişinin yüz ifadesinin ve profilinin tamamlayıcısıdır. Teknolojinin gelişmesi ve tıp alanında yaşanan değişiklikler burun yapısından şikâyetçi olan kişiler için kolayca tercih edilebilir bir alternatif olmaya başladı. Burun ameliyatı sadece görüntü ve şekil bozukluğu değil aynı zamanda sağlık noktasında da bir gereklilik olabilir. Bu kapsamda kişiler hem daha sağlıklı bir şekilde nefes alırken hem de istediği görüntüye kavuşabilir. Son dönemlerde rinoplasi adı verilen burun estetiği en çok tercih edilen operasyonlardan biri olmaya başladı. Uygun fiyatlar, burun ameliyatını gerçekleştiren güvenli merkez ve hastanelerin sayısı artması bu artışı sağlayan etkenlerin başında gelmektedir.

Kapalı Burun Ameliyatı Nedir?

Burun ameliyatı öncesinde kişilerin en çok tedirgin olduğu konu ameliyatın ardından herhangi bir iz kalıp kalmayacağı ya da iyileşme süresinin uzunluğudur. Bu yüzden kapalı burun ameliyatı son dönemde kişilerin en çok tercih ettiği burun ameliyatı seçeneklerinden biridir. Kapalı burun ameliyatında burnun orta kısmında ciltte herhangi bir kesik olmaz, burnun içerisinde bulunan dokular açılmadan ameliyat işlemi gerçekleştirilir. Bu teknikle gerçekleştirilen ameliyatlarda kesiklerin tümü burnun içerisinden yapılarak dış kısımda herhangi bir kesik uygulaması yapılmaz. Bu yüzden ameliyatın ardından kişinin dış görüntüsünde herhangi bir iz de bulunmaz. Sunduğu bu avantaj ile hem kadınların hem de erkeklerin ilk tercihi olmaktadır.

Kapalı Burun Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

Kapalı burun estetiğinin en çok tercih edilmesinin nedeni sadece iz bırakmaması değildir. Kapalı burun ameliyatının kişi için pek çok avantajı vardır. Ameliyatta yumuşak dokulara dokunulmadı için burunda bulunan dokulara ya da kaslara herhangi bir zarar gelmez. Bunun yanı sıra doğal bir görünüm de kazandırarak estetik ameliyatta kaliteli bir sonuç alınmasını sağlar. Bir diğer avantajı ise iyileşme süresini kısa olması ve açık burun ameliyatına göre daha az şişme, morarma ve ödemin meydana gelmesidir. Bu kapsamda kişi iyileşme sürecinin hızlanması ile sosyal hayatına yeniden daha hızlı adapte olabilmektedir. Kapalı burun ameliyatı sadece kişilerin dış görünüşünden meydana gelen rahatsızlıkların yanı sıra sağlık sorunlarının giderilmesi için de tercih edilmektedir. Çık burun ameliyatı ile birlikte tedavi edilen tüm hastalıklar kapalı burun ameliyatı yardımı ile de giderilir ve solunum yolundaki sorunlara etkili yoldan çözüm üretir.

Kapalı Altravmatik Burun Ameliyatı Nedir?

Altravmatik burun estetiği buruna hasar vermeden gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Düşük burun ucu ameliyatı sırasında kullanılır. Normal burun ucu ameliyatında burun sırtından bulunan kemikten girilerek işlem gerçekleştirilir ve burada çok sayıda kan damarı bulunduğu için ameliyat sonrası ödem ve morarma fazla olur. Altravmatik kapalı burun estetiğinde ise bu kan damarlarına zarar verilmeden zar altından işlem gerçekleştirilir ve fazla olan ödem ve morarma engellenir. Bunun yanı sıra oluşabilecek iz de kapalı altravmatik burun ameliyatı sayesinde ortadan kalkar.

Kapalı Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı burun ameliyatında ciltte kesim yapılmaz. İki burun deliğinden, iç tarafından atılan kesikler ile işlem gerçekleştirilir. İşlem zar altı bölgeden yapılır ve böylelikle yumuşak dokulara zarar verilmez. Bu da ameliyat sonrası iyileşme süresinin daha hızlı ve kısa olmasını sağlar. İç kesikler kolimella denilen sol ve sağ deliklerden yapılır. Bu işlemden dolayı burnun dış kısmında bir skar oluşması engellenir. Yara dokusu denilen skarı da engellediği için ameliyat sonrası oluşabilecek bir iltihap ve mikrop kapma riski de düşer. Ameliyatın ardından ödem ve morarma açık ameliyata göre daha azdır. İç kısımda küçük kesiklerle işlem yapıldığı için dikiş aldırma problemi de az seviyededir. Kapalı burun ameliyatı ile aynı zamanda let-down adı verilen bir teknik de uygulanır. Bu teknik ile burun kemerine de işlem uygulanır ve kemerdeki pürüzler ortadan kaldırılır.

Kapalı Burun Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapalı burun ameliyatı öncesinde soğuk algınlığı, nezle ya da grip gibi hastalıkları geçiriyorsanız bu durum ameliyatı engeller ve iyileşme süreci beklenmelidir. Ameliyat öncesinde daha önce geçirilen bir operasyon var ise doktora mutlaka bilgi verilmelidir. Günlük hayatta kullanılan bir ilaç var ise bu ilaçlar hakkında doktora operasyon öncesi detaylı bilgi verilmelidir. Operasyon öncesinde kan akışını hızlandıracak ilaçların kullanımından kaçınılmalıdır. 10 gün öncesinden ilaç kullanımı bırakılmalıdır. Bunun yanı sıra bitki çaylarının kan sulandıran etkisi olduğu bilinmektedir bu yüzden bitki çayı tüketimi de ameliyata kadar bırakılmalıdır. Sigara ve alkol tüketimi de en az bir hafta öncesinden bırakılmalı, ameliyattan 6 saat önce ise yeme ve içme bırakılmalı, ameliyata aç bir şekilde girilmelidir.

Burun Estetiğinin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapalı burun estetiğinin ardından dikkatli bir süreç geçirilmesi gerekir. Ameliyat sırasında anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı hissedilmez ancak ameliyatın ardından ağrı etkisi artar. Bu yüzden doktorunuzun verdiği uygun ağrı kesiciler kullanılarak bu ağrıların minimum seviyeye indirilmesi amaçlanır. Ameliyatın ardından ilk 6 saat boyunca kalkılmaz bu yüzden ameliyatın ilk günü yatılı olarak doktor kontrolünde kalınması gerekmektedir. Kapalı burun ameliyatında ise çok fazla ağrı olmamaktadır. Operasyonun ardından iki günlük bir sürede burun tıkanıklığı meydana gelir. Burun tıkanıklığı boğaz kuruluğuna yol açtığı için hastaların devamlı olarak sıvı tüketilmesi önerilir. Ameliyattan sonra kullanılan yastık çok önemlidir. Yüksek yastık kullanımından 15 gün uzak durulmalıdır.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun ameliyatının ardından güneşten korunma konusunda dikkat edilmelidir. Bu süreç 90 gün boyunca devam etmeli ve zararlı güneş ışınlarından kaçınılmalıdır. Bunun yanı sıra koruyucu güneş kremleri de kullanmalıdır. Havuz, deniz, sauna gibi etkinliklerden de kaçınılmalıdır. Havuz suyu içerisinde klor bulunur ve bu klor burunda yer alan dokuları tahriş edebilir. Aynı zamanda yüzme sırasında da suyun basıncı ile burna baskı uygulanabilir ve bu da şekil bozukluğuna neden olur.

Kapalı Burun Estetiğinde İyileşme Süresi

Kapalı burun estetiğinde iyileşme süresi burun derisi yapısına göre değişiklik gösterir. Açık burun ameliyatında iyileşme süresi daha uzundur. Ameliyattan sonra ilk 6 saat verilen anestezinin etkisi ile ayağa kalkılmaması önerilir. Baş dönmesi ve denge kaybı yaşanabilir. 6 saatin ardından kusma ya da mide bulantısı yok ise hasta yemek yemeye başlayabilir. Kimi hastalar operasyonun ardından aynı gün taburcu edilirken kimi hastalar ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrasında takılan tamponlar ise bir ya da iki gün sonra, burun sırtında bulunan kalıp ise 1 haftanın ardından çıkarılır.

Kapalı burun estetiğinde dış kısımda bir kesik bulunmadığı için herhangi bir komplikasyon ve yara oluşumunun meydana gelmesi çok nadir görülen bir durumdur. Operasyonda yumuşak dokulara da zarar verilmediği için şişme ve morarma daha azdır ve kişiler 10 gün gibi kısa bir süre içerisinde normal yaşantısına geri dönebilir. Dikişler ise kendiliğinden düşer. Ancak bu sürede burun temizliğine de dikkat edilmelidir. Kapalı burun estetiği ile ilgili tüm detaylar için kurumumuzdan detaylı bilgiyi alabilirsiniz.