Fue Saç Ekimi

Saç dökülmesi birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sorundur. Yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin ortaya çıkabilen bu sorun kişilerin estetik görüntüsünü bozarak memnuniyetsizlik yaratır. Kadın ve erkek tipi saç dökülmeleri fark etmeksizin birtakım yöntemlerle engellenebilir. Bu yöntemler PRP ve saç lazeridir. Ancak bu yöntemler bir noktadan sonra yeterli olmayabilir çünkü saç dökülmesi ilerleyip engellenemeyebilir.

Saç Dökülmesi Ne Zaman Anormaldir?

Saçlar normal şartlar altında zaten dökülmektedir. Bunlar kırılma ya da yaşlanan saç tellerinin düşmesi ve kopmalar gibi çeşitli nedenlerle meydana gelir. Normal saç dökülmesi için bir rakam verilecek olursa günlük 100 tele kadar olan kayıplar normal sayılır. Ancak 100 tel ve üzeri saç dökülmeleri saç dökülmesi rahatsızlığı olarak kabul edilebilir. Kalktıktan sonra yastıkta kalan saçların miktarındaki artış saç dökülmesini düşündürecek belirtilerdendir.

Saçlar Neden Dökülür?

Saçlardaki dökülmelerin sebepleri birden çoktur. Bazıları genetik bazıları ise kişilerin beslenme alışkanlıkları yahut kullandıkları ürünlerle alakalı olabilir. Genetik kökenli bir saç dökülmesi rahatsızlığı için yapılacak çok bir şey yokken diğerleri için saç ekimi dışında da çözümler üretilebilir. Beslenme ve gıdalardan yeterli besini alabiliyor olmak gerekir. Saç, deri, tırnak gibi dokuların yapımında proteinler ve vitaminler rol oynar. Bunların eksikliğinde dökülmeler artabilir. Kansızlık durumlarında, tiroid bezi çalışması düzensizliklerinde, B12 gibi vitamin eksiklerinde saçlarda dökülme meydana gelebilir. Bir tedaviye girişilmeden önce bu gibi sorunlar olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yanlış ve hatalı orada ürün kullanımları saçlarda dökülmeye yol açabilir. Güvenli olmadığı düşünülen ürünler, kimyasal saç boyaları, sık şampuan değiştirmek saç dökülmesini arttırabilir. Aynı zamanda kullanılan suyun kalitesi ve sıcaklığı da bu durumları tetikleyebilmektedir. Saç dökülmesinin bir diğer sebebi de psikolojik olabilir. Yoğun stres dönemlerinde vücudun hormon dengesi bozulur ve saçlarda dökülmeler meydana gelebilir. Saç dökülmeleri tüm bunlara bağlı olduğu gibi mevsimler geçişlere de bağlıdır. Mevsimsel döngüler hormon dengelerini değiştirebilir ya da saçlar hava koşullarından dolayı yıpranabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Dökülmeleri engellemek için vitamin ve protein ağırlıklı beslenilmeli. Kan sayımları düzenli aralıklarla yaptırılarak demir, vitamin ve hormon seviyeleri kontrol altında tutulmalıdır. Saçları kırmak ve koparmaktan kaçınmalı, bakımına önem vermeli besleyici terapiler uygulanmalıdır. Saçlar uzun sürelerle havasız bırakılmamalı, düzenli aralıklarla taranmalıdır. Aksi halde oluşacak saç kayıpları artacaktır. Saç derisinin nem dengesi korunmalıdır. Çok kuru bir deride dökülmeler, kepek ve saç kayıpları meydana gelir. Bunları engellemek için bol miktarda su tüketilmelidir. Su yalnızca saçlı derinin nem dengesini değil tüm cildin nem dengesini sağlar ve kurumalara karşı savunma sağlar.

Saç Ekimi Nedir?

Başka hiçbir yolla önüne geçilemeyen saç kayıplarının olduğu durumlarda seyrelmeler, açılmalar ve kellik baş gösterir. Dökülme bu aşamaya geldiğinde bu açıklıklar saç ekimi ile kapatılabilir. Bu işlem bir mikrocerrahi işlemidir ve genel anesteziye ihtiyaç duymaksızın lokal yani bölgesel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Ense bölgesindeki saçlar genetik açıdan dökülmeye daha dayanıklıdır. Bu saç kökleri alınarak açılma olan alanlara nakledilir. Bu işlem hijyenik hastane ortamlarında uzman hekimlerce yapılmalıdır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç köklerine greft ismi verilir ve bir greft yani bir saç kökü 2-3 kıl içermektedir. Dökülmeye dayanıklı bölgeden greftler FUE motoru ile alınır. Bu şekilde yapılan işlemlere FUE metodu denir. FUE metodu günümüzün yaygın tekniklerindendir. Bu işlem oldukça hassas bir işlemdir ve saç köklerine zarar vermemek esastır. Saç ekilecek olan bölgeler ekim için hazırlanır. Bu bölgelere yeterli sayıda, derinlikte kanallar açılır. Bu kanalların doğru açıyla açılması gerekir aksi halde çok dik ya da istenmeyen eğimde saçlar meydana gelecektir. Bu kökler kanallara 40-45 derecelik açılarla ekilir.

FUE Saç Ekimi Nedir?

Bu metot ismini FUE motoruyla ayrılan greftlerin ekimi işleminden alır. Açık ismi Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’dur. FUE işleminde kafa derisinde hiçbir kesi oluşturulmaz. İyileşme süreci bu sebeple daha sancısız geçmekte daha hızlı gerçekleşmektedir. FUE motoru greftleri toplarken sadece 0,6-0,8 mm genişliğinde kesiler oluşturur. Bu kesiler 1 mm bile değildir. Toplanan greftler ayrılır. Bir greft 3 kıl içermektedir. Kanallar açılırken son yıllarda popüler olmuş bir yöntem olan punch yöntemi tercih edilir. Bu yöntemde lateral slit adı verilen araçla kanallar açılır. Asıl önemli olan açılan kanallar birebir hastanın kendi saç kanalları şeklinde, derinliğinde, genişliğinde olmasıdır. Bu da işlem sonrası doğal görümü garantiler.

FUE Saç Ekimi Sonrası Bakım ve İyileşme

Saç ekiminden sonra kontroller sürer. Saç 48 saat geçtikten sonra yıkanır ve bu işlem on gün devam eder. Saçlarının ne kadar süre sonra çıkacağını merak eden hastalar için genel olarak şöyle bir bilgilendirme yapılabilir. Ekilmiş olan greftler ekimi takiben iki ile üç hafta içerisindeki bir süreçte uzama gösterir. Ancak hemen heyecanlanmadan önce bu saçların döküleceğini bilmeniz gerekir. Bu geçici ve normal bir süreçtir. Saç kökleri bu dökülme aşamasından sonra birkaç hafta da dinlenme aşamasına girerler. Saçlarınız altı ay içerisinde düzenine oturur ve sağlıklı uzama gösterirler. Normal görünümüne kavuşmuş olurlar. Belirtilen bu süreler ortalama sürelerdir ve kişiye göre bireysel farklılıklar söz konusu olabilir. Bireysel farklılıklar olduğu gibi kişin kendi dokusunda da farklılıklar olabilir. Bazı bölgelerdeki saçların normal duruma gelmesi daha uzun ya da daha kısa sürebilir.

Normal FUE Saç Ekimi

Mikro FUE motorlarla alınan greftler elle teker teker kanallara yerleştirilir.

Safir FUE Saç Ekimi

Bu yöntemde kanallar metal slit ile değil safir uçlu kalemle açılmaktadır. Daha küçük kanallar sayesinde işlem sonrası iyileşme hızlanmaktadır.

Robotik Teknik

Diğer saç ekim işlemleri de isimlerini kullanılan cihazlardan, araç ve gereçlerden almaktadırlar. Bu tekniklerden biri Robotik Saç Ekim tekniğidir. Robotik saç ekimini FUE teknikten ayıran nokta greftlerin robotla toplanması ve kanallarında robotla açılmasıdır. Kanallar açıldıktan sonra saç kökleri manuel olarak tek tek yerlerine nakledilir.

DHI Tekniği

Bu yöntemde greftler kanallar açılırken aynı anda ekilir. Başarı oranı daha yüksektir çünkü greftler dış ortama çok daha kısa süre maruz kalırlar. Greftler choi isimli kalemle toplanır.

Operasyonlar Ne Kadar Sürer?

Bir saç ekme operasyonu ortalama olarak 6-7 saat sürmektedir. Ancak operasyonların planlanması, uygun tekniğin seçilmesi ve hazırlık işlemleri için toplamda üç gün ayırmanız gerekmektedir. İlk gün içinde PRP tedavisi tanımlanır. Saç köklerinin sağlığı kontrol edilir. Saç ekimi gerçekleştirilir ve sonrasında ki 48 saat içinde ilk yıkama gerçekleştirilir. Yıkama özel solüsyonlarla yapılır. Bu işlem yirmi dakika kadar sürer. Tüm yıkama işlemleri 8 gün boyunca devam eder. İlk yıkama dışındaki yıkamaları kişiler tek başlarına gerçekleştirebilir ancak hekimlerin verdiği direktifler doğrultusunda yapmaları gerekmektedir.10 gün sonunda ciltteki kızarıklıklarda azalma meydana gelir. İlk dönemde (ilk iki hafta) uzayan saçlar dökülür. Birkaç hafta devamında ise saçlar dinlenme safhasına geçer. Uzun vadede normal görünüm elde edebilmek 6-18 ay sürebilir. Süreler kişilere, saç ekilen bölgelere göre farklılık gösterebilir. Merkezimizden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.