Diş Kaplama

Dişlerin restoratif materyaller kullanılarak çepeçevre bir şekilde kaplanmasına diş kaplaması adı verilmektedir. Diş kaplama, dişlerde meydana gelen kırıklar, derin çürükler, renk sorunları ya da madde kaybı gibi problemlere bağlı olarak gelişen sorunların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Dişlerde oluşan problemler nedeni ile bütünlüğü bozulmuş olan dişlerin, sağlamlığını geri kazanması ve yeniden estetik görünüme kavuşması amacı ile diş sertliğine sahip ya da daha sert materyaller ile kaplanması gerekebilmektedir. Diş kaplamanın çeşitleri kaplamada kullanılmakta olan materyallere göre adlandırılmaktadır. Diş kaplama konusunda gelişen teknoloji ile gelişen madde bilimi sayesinde estetik açısından olduğu kadar dayanıklılık açısından da farklı materyaller kullanılmaya başlanmıştır.

Diş Kaplamanın Gelişimi

Diş kaplama için kullanılmakta olan en eski materyaller altın içerikli alaşımlar olup, oldukça uzun ve eski bir geçmişe sahiptirler. Altın içerikli alaşımlardan oluşan diş kaplamalarının estetik özelliği son derece sınırlı durumdaydı. Buna karşılık seramikler ise özellikle diş rengini birebir kopyalayabilme özelliği açısından oldukça avantajlı materyaller olarak öne çıkmaktadır. Diş kaplamada kullanılan seramikler ise kendi aralarında sınıflandırılmaktadır. Geçmişte seramiklerin altında sertleştirici materyal olarak metal kullanılmakta ve bu uygulama dayanıklılığı arttırıcı olsa da estetik açısından sınırlı olması nedeni ile günümüzde tercih edilmemektedir. Metal alt yapılı seramikler yerine ise zirkonyum altyapılı veya tam seramik kaplamalar kullanılmaktadır. Ayrıca tam seramik ya da zirkonyum materyal kaplamalar ise dayanıklılık açısından olduğu kadar estetik açısından da günümüzde kullanılmakta olan en teknolojik materyal olma özelliğine sahiptirler.

Diş Kaplama Kimlere Uygulanabilir?

Diş kaplama uygulaması hakkında bilinmesi gereken nokta gelişim çağında olan çocuklar ile on sekiz yaşını doldurmamış olan kişilerde genellikle uygulamanın önerilmediğidir. Fakat belirli durumlarda diş kaplaması uygulamasının yapılması zorunlu olabilmektedir.

Diş Kaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Diş kaplaması yapılmadan önce dişte bulunan eski dolgular veya eski restoratif materyaller ile çürük gibi olumsuz oluşumların tamamı temizlenmelidir. Arından ise dişlerde kullanılacak olan materyalin kalınlığı kadar uygulama yapılacak olan dişlerde küçültme yapılmaktadır. Küçültmenin ardından ise gerekli ölçümlerin alınması ve kaplama diş renginin seçimleri ile birkaç prova sonrasında diş kaplamaları uygulanabilmektedir.

Diş Kaplama Uygulaması Ne Kadar Sürede Yapılır?

Diş kaplama uygulaması, kullanılmakta olan malzemenin çeşidi ile uygulanacak olan sisteme özgü olarak değişkenlik göstermektedir. Diş kaplama uygulaması, bir günde tek seanstan başlayarak on güne kadar uzayabilen uygulama süresi bulunmaktadır. Diş kaplama uygulaması şayet tek diş için yapılacak ise bir saatte uygulanabilmektedir. Ancak ağız içerisinde bulunan tüm dişlere kaplama yapılacak ise diş kaplama uygulamasının süresi uzayabilmektedir. Bunun yanı sıra çok sayıda diş kaplama uygulaması ile köprü protezi uygulamalarında da bu süre uzayabilmektedir. Tüm bu kaplamalarda dişin tamamen küçültülmesi ile uygulanmakta olan tam kaplamalar olarak sınıflandırılır. Uygulama dişin arkası, önü ve yan kısımları tamamıyla küçültülerek yapılmaktadır. Ayrıca kısmi kaplamalar da bulunmaktadır. Dişin yalnızca bir bölümünün açındırılarak kaplanmakta olduğu uygulamalar bulunmaktadır ki bunlar genellikle yaprak porselenlerdir. Yaprak porselen uygulaması özellikle ön dişlerde uygulanması ile popüler olmuştur ve dişin görünmekte olan bölümüne ince bir porselen tabakanın yapıştırılması ile uygulanmaktadır. Yaprak porselen uygulamasında dişin iç kısmı ile dilin temas ettiği kısımlarına herhangi bir uygulama yapılmamaktadır. Bu uygulamalara bölümlü kaplamalar veya kısmi kaplamalar adı verilmektedir. Bu tür uygulamalarda diş tamamen kaplanmayarak, dişte çok az bir madde kaybı olabilmektedir.

Diş Kaplama Çeşitleri

Diş kaplamaları, uygulamada kullanılmakta olan materyale göre adlandırılmaktadır. Diş kaplaması çeşitleri ise metal altyapılı porselen diş kaplama, kompozit laminate veneer diş kaplama, tam seramik empress diş kaplama ve porselen laminate veneer diş kaplama olarak sınıflandırılmaktadır. Eksik diş sayısının artmasına bağlı olarak gövde uzunluğu artmaktadır ve daha fazla dayanıklılık gerektirmektedir. Bu sebebe bağlı olarak ise empress diş kaplaması, eksik diş olduğunda tercih edilmemektedir. İkiden fala diş eksikliğinin olması durumunda ise mevcut çiğneme kuvvetlerinin dağılımına göre diş hekimi, metal altyapılı ya da zirkonyum porselen diş kaplaması tavsiye edebilmektedir.

Diş Kaplaması Hangi Problemleri Çözer?

Diş kaplaması, dişlerde oluşan renk problemlerinin giderilmesi ve dişlerde kırık durumunun giderilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca diş kaplaması, köprü olarak düşünüldüğünde ise diş eksikliklerinin tamamlanmasında kullanılmaktadır.

Diş Kaplamasının Avantajları

Diş kaplama uygulamasının en önemli avantajlarından biri fonksiyon ile estetik açıdan problemli, kırık, rengi değişmiş, zayıflamış ya da çürük dişlerin orijinal haline dönmesi veya daha estetik bir hale getirilmesi için kullanılmaktadır.

Diş Kaplamasının Kalıcılığı Ne Kadardır?

Diş kaplamalarının dişlere yapıştırıcılar ile uygulanması sayesinde kalıcılığı bilimsel açıdan yedi ile on yıl kadardır. Diş kaplaması uygulamasında kullanılmakta olan yapıştırıcılar, zaman içerisinde ağız içerisindeki ısı dengesi ve tükürük durumuna bağlı olarak erime gösterebilmektedir. Söz konusu yapıştırıcının eridiği bölgelerde ise bakteri sızıntısı oluşabileceği gibi kaplamalarda uzun dönem çürüklerine neden olabilmekte ve ayrıca diş eti enfeksiyonlarına sebebiyet verebilmektedir.

Metal Altyapılı Porselen Diş Kaplama?

Metal altyapılı porselen diş kaplama uygulaması uzun yıllardır kullanılmakta olan bir yöntemdir. Bu yöntemde diş üzerinden aşındırma yapılır ve ardından da ölçüsü alınmaktadır. Ölçü işleminin ardından ise laboratuvarda ölçü üzerine modelaj tekniği kullanılarak metal altyapı için wax hazırlanmakta ve indüksiyon tekniği sayesinde ya da CAD CAM yöntemi sayesinde diş üzerine uyum sağlayabilecek biçimde metal altyapı hazırlanmaktadır. Ağız içerisinde provası yapılan metal üzerine diş teknisyeni seramik toz likit karışımı ile elde etmiş olduğu hamur kıvamında olan seramiği, özel fırçalar kullanarak tabaka uygulamak sureti ile diş formu vermektedir. Kaplama dişlerin hazırlanması ile karşı çenede bulunan dişler kapanış ayarlanır ve estetik formun tamamlanması ile diş hekimi tarafından kapanış kontrolleri yapılır. Bu uygulamanın ardından ise gerekli görülen düzeltmeler görülür ise düzeltmeler yapılarak, cila işlemi uygulanan diş kaplaması, ağız içerisine takılmaya hazır hale gelir. Metal altyapılı porselen diş kaplamaları içerisinde metal bulunması nedeni ile dezavantajlı olabilir ama dayanıklılık sorunu olmaması ve uygun fiyatlı olması nedeni ile tercih edilebilmektedir.

Zirkonyum Altyapılı Porselen Diş Kaplamaları

Zirkonyum altyapılı porselen diş kaplamaları, estetik anlamda en tatmin edici sonuçları almak açısından tercih edilebilen kaplama çeşididir. Zirkonyum altyapılı diş kaplamalarının en önemli avantajı ise ışığı doğal diş gibi yansıtıyor olmasının yanı sıra diş eti çekilmesine sebep olmaması ve diş eti kenarında renk değişikliğine sebep olmamasıdır. Ayrıca bu kaplama çeşidinde kesik diş ile hatasız bir biçimde uyum sağlıyor olması sayesinde ise kaplama altında bulunmakta olan dişte de çürük gibi problemler yaşanmamaktadır.

Tam Seramik Empress Diş Kaplama

Özellikle ön tek diş kaplaması yapılması gereken durumlarda metal altyapılı porselen diş kaplamaları, doğal dişi taklit etmek konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple de tam bu noktada tam seramik empress diş kaplamaları, porseleni güçlendirmekte ve tel diş kaplamaları içerisinde metal olmaksızın kullanılmaları fikri ile ortaya çıkmıştır. Tam seramik empress diş kaplamaları, dikkatli ve bilinçli bir biçimde kullanılması gerekmektedir. Çünkü, aşırı kuvvet alması durumunda kırılma riski bulunan bu uygulama, estetik diş ihtiyacının olduğu durumlarda tercih edilmektedir.

Porselen Laminate Veneer Diş Kaplamaları

Porselen laminate veneer diş kaplaması, dişin ön yüzeyine uygulanmakta olan yarım diş kaplama olarak da bilinmektedir. Ayrıca takma tırnak ya da yaprak diş olarak da bilinen bu kaplama çeşidi hassas bir kaplama yöntemi olup, estetik diş hekimliği uygulamaları arasında en sık kullanılmakta olan yöntemlerden biridir. Merkezimize gelerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.