Diş İmplantı

 

Sahip olduğunuz dişleri çeşitli nedenlerle kaybedebilirsiniz. Dişlerinizi kaybettiğiniz zaman ağzınızda boşluklar oluşur. Diş bölgelerinde oluşan bu boşluğun bir an önce doldurulması gerekir. Diş kayıpları sonrasında hastalar tercih ederlere kendilerine aitmiş gibi hissedebileceği şekilde yeni bir diş yaptırabilirler. Hızla gelişen teknoloji sayesinde modern tıpta birtakım gelişmeler oldu. Eksik dişleriniz diş implantı teknolojisi sayesinde kozmetik sorun olmaktan çıkacaktır. Geleneksel olarak eskiden kullanılan protez ve köprü tedavisine alternatif olarak implant diş tedavileri geliştirilmiştir. Ömür boyu kullanıma uygun bu implantlar sayesinde ömür boyu kullanabileceğiniz implant diş veya dişleri yaptırmak mümkündür. İmplant dişlerdeki boşluğa uygun olarak doğru ebatlarda ve ölçüde her hastaya özel olarak üretilir.

İmplant nedir?

İmplant denilen madde eksik dişlerin tedavisi için kullanılan ve çene kemiğine titanyumdan yapılmış vidalar sayesinde içine yerleştiriridir. Bu vidaların üzerine de diş protezi yerleştirilmektedir. Takma dişler gibi diş kayıplarına neden olmaz. Çürük, kırılma ya da travma nedenleriyle kaybedilen dişlerin estetik özellikleri ve fonksiyonun tekrar sağlanması amacıyla yerleştirilen diş kökünü taklit eder. Bu titanyum bileşenleri aynı zamanda vücutla biyolojik olarak uyumludur. Geleneksel kuron, total takıp çıkarabilen proteze göre diş kökünü taklit edebilmesi açısından daha başarılı ve konforlu sonuçlar verir. Bu sayede implantlar bir nevi diş kopyasıdır diyebiliriz.

İmplantların Faydaları Nelerdir?

İmplant tedavisi yalnızca eksik dişlerin olduğu bölgeye doldurma amaçlı olarak uygulanır. Böylece ağız bölgesinde diğer dişlerde herhangi bir işleme gerek kalmamaktadır. Geleneksel köprü ve total protezlere kıyasla da daha uzun ömürlü hatta ömür boyu kullanıma uygundur. Sağlı ve konforlu bir kullanımı vardır. Diş kayıpları sonucunda kayıp yaşanan bölgelerde herhangi bir fonksiyona katılamayan kemik dokusu için de diğer bölgelere nazaran daha hızlı emilir. Dental implantların yerleştirildiği bölgelerde kemiği aktive eder ve kemik erimesini de azaltarak yavaşlatır. Bir diğer fonksiyonu da uzun erimde daha hesaplı olmasıdır. Şöyle ki takma diş tedavisi zamanla birer, üçer ve beşer yan dişlere de zarar verir. Ayrıca konforsuzdur. İmplant için böyle bir durum söz konusu değildir.

Diş İmplantı Kimlere Yapılır?

18 yaşını geçen ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kimselere implant tedavisi uygulanabilir. İmplant tedavisi için hasta kemik gelişimini tamamlanmalıdır. Tedavi öncesinde hastanın diş etleri sağlıklı olmalıdır. Dişe takılacak olan implantlar belirli oranda hacim, kalınlık ve uzunluğa sahiptir. Çene kemiğinden uygulanacak implantlar yeterli kalınlığa ve hacmi olması gerekir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanana hastalar tedavi öncesinde bu ilaçları bırakmalıdır. Kemik erimesi sorunu yaşayanlar, tedavi sonrasında hekimlerinin önerisiyle implant tedavisi yaptırabilir. Çene ve yüz defektleri olan hastalarda, kısmen ya da tamamen diş kayıplarında, eritmiş çene kemiği ve karakterize tam diş eksikliği durumlarında, hareketli protez veya takma diş tercih etmek istemeyen hastalarda, aşırı kusma refleksine sahip hastalarda, tek diş eksikliği ve herhangi bir travmaya bağlı olarak diş kaybına veya kök kırıkları durumlarında implant tedavisi uygulanabilir.

Diş İmplantları Kimlere Uygulanmaz?

İmplant için çene bölgesinde belirli uzunluğu ve kalınlığın sığabileceği boş alan olmalıdır. Uygulanacak bölgedeki kemiğin kalitesi de önemlidir. Kireçlenme gözenekleri geniş kemik erimelerinde implant kaybı oranı yüksektir. İmplant sonrası ağız hijyeni önemlidir. Doğal dişlerin içinde ve kök çevresinde atar damar, lenf damarları, toplar damarlar mevcuttur. Travma ya da enfeksiyona karşı kendisini koruması gerekir. Diş; yaşayan bir organ iken implant bir metal parçasıdır ve kendisini koruma özelliği yoktur. İmplant yerleştirilecek bölgede enfeksiyon, kırık, kök kalıntıları, tümör, kist vs oluşumları olmalıdır. Şeker hastalığı, kalp ve damar bozuklukları, lösemi ve hemofili benzeri kan hastalıkları, bifosfonat ilaç tedavi almakta olanlar, kemoterapi ve radyo terapi uygulaması görenler, bağışıklık sistemi bozukluğu yaşayanlar, alkol bağımlılığı sorunu olanlara, aktif gece diş gıcırdatma sorunu olanlara, çocuklar ve kemik gelişimini tamamlamayan kimselere implant yapılmaz.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi öncesi hastaya sedasyon verilir. Ancak işlemden önce detaylı bir muayene ve röntgen de gereklidir. Çene kemiklerinin ve kalın dişlerin ölçüsü alınmaktadır. Dental implantlar için iki tane opsiyon vardır. Bazı işlemler tek aşamalıdır. Tek aşamalı olan implantlarda geçici başlık takılır. İki aşamalı yöntemlerde ise implant takıldıktan sonra diş eti kapatılır, iyileşmesi beklenir. Her iki durumda da protez başlıkların takılmasından sonra geçici köprü yerleştirilir. Alt çene bölgesi için 3 ay, üst çene bölgesi için ise 6 ay iyileşmesi beklenilmektedir. Bazı durumlarda implant yerine yeni yapılan dişlerin takılabilir. Hasta güvenle güler ve yemek yiyebilir. Zirkonyumdan yapılan implantlar dar çene kemiğinin dayanıklılığını arttırmak içi kullanılır. Titanyumdan daha dayanıklıdır. Ayrıca Zirkonyum denilen madde için diş kaplamalarında da kullanılan estetik açıdan kullanışlı ve dayanıklı bir maddedir. Renk olarak doğal diş beyazlığına yakın ve ışık yansıtır. Aşınma yapmamasının yanı sıra metal tadı bırakmaz. Geçen zamanla da herhangi bir renk değişikliği olmaz ve vücuda da zararı yoktur.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süreci detaylı bir biçimde ağız içi bölgesine panoromik röntgen, 3D volumetrik tomografi vb radyolojik muayene sonrasında uygun kemik bölgelerine implantların yerleştirilmesi ile başlar. Bu işlem lokal anestezi altında yapılabilir. Operasyondan sonra yaklaşık 7 gün sonra hasta dikişlerin alınması, kontrol için tekrar görülmektedir. Kontrol sırasında iyileşme durumu yeterli görülürse hastaya geçici olarak bir protez hazırlanmaktadır. 3 ay boyunca hastanın kullanması için tasarlanmış geçici protezlerdir. İdeal olarak implantların çene kemiğine bağlanabilmesi için 3 aylık bir bekleme süresine ihtiyaç vardır. Tabi süreç kullanılan implant markası, implantın yerleştirildiği bölgenin kemik yapısı, kişinin sağlık durumu ve kemik tozu uygulamasına göre 2-6 ay arasında değişir. Bekleme süreci tamamlanan implantların radyolojik kontrollü de yapıldıktan sonra protetik aşamaya geçilmektedir. 2-3 hafta kadar sürebilir.  Ayrıca 1-2 günde tamamlanan protezler de mevcuttur.

İmplant Pahalı Mıdır?

İmplant sistemi diğer tedavilere nazaran biraz daha pahalıdır. Çeşitli tiplerde ithal ve yerli implantlar üretilmektedir. İmplantın fiyatı da tabi bu ölçütlere göre değişir. Ancak bakıldığında ömürlük olduğu düşünüldüğünde karlı bir sistemdir. Doğru implant seçimi ve makul fiyata, güven duyduğu, yeterli bilgi birikimi, beceri ve deneyime sahip uzmanlara yaptırmalıdır.

Başarı Oranı Nedir?

İmplant konusunda başarı oranı ömürlüktür. Başarı oranı en düşük ihtimalle ve en kötü tedavilerle bile çok yüksektir.  Hastalar isterlerse sıkıntı yaşadığı dişleri çektirerek implant taktırdığı takdirde doğru kullanım neticesinde bir daha dişle ilgili herhangi bir sorun yaşamayacaklardır. Tabi bu durumun bazı istisnaları mevcuttur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da titanyumun derecesidir. Düşük kalitedeki implantları kullanmamak gerekir. Bu düşük kaliteli implantların çoğu organizma ile yani sizle uyum sağlayamayabilir. Enfeksiyona neden olup kolaylıkla kaybedilebilir. Ayrıntılı bilgi almak için gerekli sosyal medyaya hesaplarından veya telefonla randevu alarak kliniğimizden daha ayrıntılı bilgi, çeşitli senaryolar ve fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.