Diş Beyazlatma

Dişlerimiz hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. İnsanlar arasında sağlıklı ve düzgün bir iletişimin başında ağız sağlığı ve dişler gelmektedir. Gerek beyazlığı, gerekse de dizilişi ağız yapımızı ve konuşmalarımızı önemli ölçüde etkiler. Sadece bunlar da değil; sağlıklı ve güzel bir gülümsemeyi, bunun yanında özgüveni de büyük ölçüde etkiliyor. Peki, bu dişler nasıl bu hale geliyor? Ve o çok istediğimiz ışıl ışıl beyazlığa nasıl ulaşabiliriz?

Dişlerde Neden Sararma Ve Tabakalaşma Oluşur?

Dişlerimizin asıl rengini kaybedip, renginin koyulaşması ve sararmasının sebebi tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerden kaynaklanıyor.  Mesela; aşırı kahve, çay veyahut gazlı içeceklerden kola vb. bunun yanında tütünlü maddeler diye adlandırdığımız sigara, puro ve türevleri dişlerimizin sararmasına ve renk değiştirmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte yaşın ilerlemesine bağlı olarak dişlerin eski işlevini  yerine getirememesi ve sürekli hastane ve hekimlerin gözetiminde tedavi edilmesinden kaynaklı( kanal tedavisi takma diş vb.) maruz kaldığı çeşitli ilaçlar ve tedaviler sonucu meydana gelen renk bozulmalarıdır. Ve son olarak dişin gelişme evresinde maruz kaldığı; fazla flor alımı, sinirlenme veya başka bir durumdan kaynaklı dişleri sıkma ve oradaki sinirleri zarar verme ve herhangi  bir  darbe sonucu dişin büyümesini engelleyerek oradaki diş renklenmeleri meydana gelmektedir. Bu konuda hassas davranmalı ve mutlaka bir hekime başvurmalıyız. Hekim kontrolünde diş beyazlatma olarak adlandırılan,  karbamid peroksit ve türevleri kullanılarak yapılan bir renk açma veya beyaz ışıl ışıl bir hale getirme işlemidir. Peki, bu dişler beyazlatma işlemi nasıl yapılır?

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi ya klinik bir ortamda doktor gözetimi altında olumlu sonucun hemen alındığı ve maliyetinin de son derece uygun olduğu bir ortamda ve yahut ev ortamında hastanın yapması gereken ve olumlu sonucun zamana yayıldığı şekilde yapılır. Ancak ev ortamında yapılan diş beyazlatma doktor gözetiminde yapılan kadar iyi bir sonuç vermez ve etkileri de olumsuz yönde olabilir. Bunların dışında yapılan herhangi bir tedavi veya uygulama süreci hem uzun sürer hem de tam olumlu sonuç alamazsınız ve bunun yanında diş minenize zarar verebilirsiniz. Bundan kaynaklıdır ki; doktor gözetimi şart ve daha sağlıklıdır.

Klinik Ortamda Uygulanan Diş Beyazlatma Yöntemi

Hastanın ilgili kliniğe başvuru yaptıktan sonra ilk olarak ağız ve dişlerin son durumu hakkında bilgi toplanır ve sararan renk değiştiren bölgeler saptanır. Hastanın ilk halinin fotoğrafı çekilerek ilk işleme başlanır.  Fotoğrafın çekilme sebebi ise; tedavi edilmeden önce ve sonraki durumları gözle görülür hale getirmektir. İlerlemenin kaydedilmesi açısından önem teşkil etmektedir.

İlk işlem olarak diş etleri kontrol edilir ve zarar görmemesi için plastik bir nesne ile kaplanır. Daha sonra hekim dişleri beyazlatmaya yarayan bir jel sürer ve bunu 15 er dakikalık aralarla 3 defa tekrar eder. Bu jelin dışında 15 dakikalık bekleme süresinde özel bir aletle ışınlanarak sertleştirilir. Ve  bu işlem 2 ya da 3 seansta (dişinizdeki renge göre değişmektedir) tamamlanır ve dişleriniz istediğiniz beyazlığa ulaşmış olur. Bu sayede de sizler sağlıklı bir gülüşe, kaliteli bir iletişime ve yüksek bir özgüvene sahip olmuş olursunuz. Peki, bu işlem bittikten sonra bu beyazlığı korumak için neler yapılır? Dişlerde neden sararma ve tabakalaşma oluşur? sorusu neler yapmamız gerektiğini bize apaçık belirtmektedir. Hekim sizlere; aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınmalı, gazlı içeceklerden uzak durmalı ve sigara kullanımını en aza indirgemeniz gerektiğini tavsiye edecektir. Bu şikâyetin bir daha tekerrür etmemesi için doktor tavsiyesine kesinlikle uyulmalıdır. Düzenli fırçalanması da önemlidir.

Evde Uygulanan Diş Beyazlatma Yöntemi 

Evde uygulanan  diş beyazlatma işlemi etkisini gösterme konusunda biraz gecikmenin yaşandığı bir uygulamadır. Çünkü hekiminiz tarafından dişlerinizi beyazlatmak için verilen kapsüllerin miktarı, klinikteki miktara göre değişmektedir. Bu miktardaki değişimin sebebi doktor kontrolünde uygulamanın yapılmadığı ve hastanın bire bir kendine uyguladığı bir tedavi şekli olduğu için fazla dozda kullanımı diş yapısına ağız sağlığına zarar  verebilir. Bu zararı önleyebilmek için doz miktarını azaltarak tedavi süreci başlatılır. Evde yapılan tedavi şu şekilde ilerlemektedir:

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Hasta diş renklenmesi şikayeti üzerine hekimine başvurduğunda; dişlerdeki renk oranı ve tedavi süreci belirlenir. Tedavi süreci belirlenirken hastanın rahatsızlık durumu ve hastanın istekleri göz önünde bulundurularak istişare yapılır ve tedavi süreci başlatılır. İlk önce hastanın dişlerinin fotoğrafı çekilir, sararmalar ve renklenmelerin ilk hali ortaya çıkmış olur. Bu sayede ilerlemenin kaydedilip edilmediğine bakılır, ilk ve son halini ortaya çıkartmak amaçlanır. Daha sonra rahatsızlık derecesine uygun kişiye özel kapsüller hazırlanır. Bu kapsüller kişiye özeldir, çünkü hastaların dişlerindeki renk dereceleri birbirinden farklıdır, bu farklılık göz önünde bulundurularak kişiye özel kapsüller hazırlanır.

Hasta ikinci ziyaretinde, kendine özel hazırlanan kapsülleri ve birtakım beyazlatmaya yarayan ilaçların bulunduğu tüpleri alarak, hekimin belirlediği zamanlarda ve belirlediği şekilde uygulamaya başlar. Hekiminiz rahatsızlık durumunuza göre günlük veya haftalık kullanım miktarını belirler.

Diş Beyazlatmada Önemli Detaylar

Bu ziyaretlerin dışında hasta haftada bir kere hekime başvurup tedavi sürecinin nasıl ilerlediği konusunda bilgi alışverişinde bulunmalıdır. Ve bu şekilde tedavi 3 veya 4 haftada sona erer ve istediğiniz ışıl ışıl beyazlığa ulaşmış olursunuz. Bu tedavi yöntemini uygulayan hastaların %96’sı tedaviden memnun kaldıkları ve son derece etkili olduğu yönünde yorumlar alınmıştır. Ancak dişlerinizde kaplama çürük veya dolgu varsa bu yöntem etkisini pek fazla gösteremez, bunun için çok daha farklı yöntemler kullanmalısınız. Bunların dışında doğal diş renginiz gri ve siyaha yakın bir renkte ise açılması ve istediğiniz beyazlığa ulaşması biraz zor ve etkisini az göreceğiniz bir yöntem olur; ancak sarı vb. renkte ise açılması ve ışıl ışıl bir beyazlığa ulaşması daha kolay ve etkilidir.

Tedavi Sonrasında Dişleri Nasıl Korumalıyız?

Dişlerinizde uyguladığınız bu yöntemler 4 ay ile 3 veya 4 yıl arasında etkisini devam ettirmektedir. Bu dişlerinizi nasıl kullandığınıza göre değişir; yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek koruyabilirsiniz. Gazlı içeceklerden, çay, kahve ve tütünvari ürünlerden uzak durmalısınız veya aşırı bir şekilde tüketmemelisiniz. Bu sayede diş renginizi korumuş olur ve istediğiniz beyazlığa ulaşmış olursunuz. Ev ortamında tedavi gördüğünüz zaman kullandığınız jel ve kapsülleri çocukların erişemeyeceği ve hayvan dostlarımızın ulaşamayacağı yerlerde korumalı ve saklamalısınız.

Dişlerimiz gerçekten hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. Bunun farkında olmalı ve ona göre bakım uygulamalıyız. Bu bakımın başında tabii ki de yediklerimize dikkat etmek ve özellikle diş yapısına zarar verecek gıdalardan uzak durmak gelir. Çünkü dişlerimizin yediklerimizi öğütme gibi zor bir işlevi vardır. Yediklerimiz aracılığıyla dişlerimize yapışan kalıntılar ve buna bağlı olarak sararmalar, kararmalar ve sağlıksız hale gelmeler meydana gelmektedir. Bunu engellemek öncelikle; düzenli fırçalamayla olur ancak, belli bir süre bunun da bir faydası olmaz ve doktora başvurmak durumunda kalırsınız. Bunu da iyi bir hekim kontrolünde yapmanız sizler için en uygun olanıdır.