Burun Estetiği

Dış görünümün ve estetiğin giderek önem kazandığı günümüzde estetik görünüm kazanmak için başvurulan ilk yöntem burun estetiğidir. Yüzümüz görüntümüzün en önemli parçasıdır. Yüzümüzde olan bölgelerdeki sorunlar özgüven eksikliğine neden olabilir. Özellikle burunda oluşan deviasyon, ödem ve diğer şekil bozuklukları kişilerin psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olur. Teknolojinin sağlamış olduğu imkanlar sayesinde burun estetiği çok kısa sürede sağlıklı şekilde yapılabilmektedir.  Son yıllarda tercih edilen ameliyatsız burun estetiği yöntemleri ile geçici olarak var olan sorunlar giderilebilir. Rinoplasti denilen burun ameliyatı ise şekil bozukluklarının kalıcı olarak düzelmesini sağlar. Burun estetiği sadece görünüm için uygulanan işlem değildir. Kişinin kaliteli nefes almasını ve sağlıklı bir şekilde yaşamasına yardımcı olur. Özellikle deviasyon sorunu olan kişilerde sağlık açısından gerekli bir operasyondur. Deviasyon kişinin yeterli uyumasını ve rahat nefes almasını engeller.

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği son yıllarda 17 yaş itibari ile herkesin başvurduğu bir yöntemdir. Ancak işlemin sonucundan memnun kalmak ve başarılı sonuçlar elde edebilmek için dikkatli olunması gerekir. İlk olarak burun ameliyatı olacak olan kişinin kemik gelişimi tamamlanmış olmalıdır. Aksi halde operasyondan sonra kemik hareketi olacağı için burunda çökmeler meydana gelir ve operasyon başarısız olur. Burun ameliyatında cerrahın tecrübesi çok önemlidir. İstenilen ve doğal burun şeklini yakalamak için mutlaka tecrübeli cerrah tarafından yapılmalıdır. Ameliyatsız burun estetiği genellikle dolgu malzemeleri kullanılarak yapılan işlemlerdir. Bu işlem sırasında kullanılan malzemeler kişide alerjik etki oluşturabilir.  Bu ürünler test edilmediği sürece kişiye uygulanmamalıdır. Burun şekli yüz hatları ile orantılı olmaz ise istenilen doğal görüntü oluşturulamaz. İlk olarak kişinin yüz hatları ile uyumlu burun şekline karar verilmelidir.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Kemik gelişimi tamamlanan herkes burun estetiği yaptırabilir. Estetik amaçlı ya da sağlık sorunları olduğunda burun ameliyatına başvurulabilir. Bununla birlikte burun estetiğinin gerekli olduğu durumlar;

  • Genetik faktörlere bağlı olarak kemerli burun yapısının olması,
  • Kaza, hastalık ve travmalara bağlı burunda şekil bozukluklarının yaşanması,
  • Burun ameliyatı olacak hasta çocuk olabilir. Sağlık sorunu var ve çocuğun yaşamı için risk oluşturuyorsa ameliyat edilebilir,
  • Yüz yapısına göre büyük boyutlarda burun varsa,
  • Hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalığı olan kişiler gerekli kontrollerden geçtikten sonra ameliyata alınmalıdır.
  • Son olarak kişinin anestezi almasında herhangi bir sakınca yoksa burun estetiği olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. İşlem öncesinde cerrah tarafından fiziki muayene yapılır. Fiziki muayene sonucun da burun şekli ve onarım gerektiren alanlar belirlenir. Cerrahın belirlediği orana göre lokal anestezi yapılabilir. Genel olarak iki saat gibi bir sürede yapılabilir. Rinoplasti iki farklı şekilde yapılır. Burun delikleri arasındaki dokunun kesilerek uygulanmasına açık rinoplasti denir. Burundaki şekil bozukluğu büyük ise tercih edilir. Cerrahın hareket alanı daha geniştir ve istenilen şekil daha kolay verilir. Kapalı burun estetiğinde ise burun deliklerinden girilerek uygulanır. İyileşme süresi çok kısadır. Hasta için iyileşme dönemi çok konforludur. Cerrahın çalışma alanı kısıtlıdır. Kapalı olarak yapıla operasyon sonrasında burunda herhangi bir iz oluşmaz. Basit şekil bozuklukları için uygun bir yöntemdir. Operasyonun şekline gerekli kontroller yapıldıktan sonra cerrah karar vermektedir.

Rinoplasti Sonrası Bakım

Ameliyat sonrasında bir gün hastanede yatış gereklidir. Rinoplasti sonrasında ağrı oluşma ihtimali yüksektir. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra hastaya ağrı kesici verilir. Operasyondan sonraki ilk dört saatte ayağa kalkılmamalıdır. İlk günler burundan sızıntı şeklinde kan gelmesi normaldir. Kan geldiği zaman kesinlikle sümkürme yapılmamalıdır. Burun ameliyatı sonrasında göz altı morluğu ve burun üstü morarması normaldir. Bu nedenle ilk iki gün yüze buz uygulaması yapılmalıdır. Soğuk uygulama ağrıyı ve şişkinliği azaltır. Bu nedenle düzenli olarak uygulanmalıdır. Burun tıkanıklığı problemi burun ameliyatlarının genel problemidir. Doktorunuz herhangi bir şey önermediyse müdahale edilmemelidir. Operasyonun sonucu altı ay gibi bir sürede belirti verir. Ameliyattan sonra yüz bölgesine gelebilecek darbelere karşı çok dikkatli olunmalıdır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burunda bulunan şekil bozukluğunun ciddi boyutlara ulaşmadığı durumlarda ameliyatsız estetik işlemi uygulanır. Dolgu malzemesi kullanılarak uygulanır. Burun köprüsüne dolgu uygulanarak buruna istenilen şekil verilir. Derin deviasyonlarda kesinlikle işe yaramaz. Burunda kontur işlemi gerekliyse, burun ucunda düşüklük problemi varsa, burun basıklığı ve burun kırışıklığı durumlarında uygulanır. Doğuştan burun ucu düşüklüğü olan kişilerde ameliyat gibi ciddi girişimlere gerek yoktur. Bu sorun basittir ve dolgu malzemesi ile giderilebilir. Ameliyatsız burun estetiği ile buruna yeni ve estetik görünüm vermek yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede mümkündür. Burun kemiğinde olmayan sorunlar için ameliyat önerilmemektedir. Dolgu maddeleri yaklaşık iki sene kadar burun şeklini korur. İki senenin sonunda tekrar edilmesi gereklidir.

Burun Ucu Estetiği Nedir?  

Burun ucu burun görüntüsüne etkileyen en önemli noktadır. Operasyon yaptırmaya karar veren kişilerin yaklaşık yüzde yetmişi burun ucundan şikayetçidir. Genel olarak bakıldığında, burun ucu düşüklüğü, burun ucunun normalden basık olması, burun ucu boyutunun geniş olması, burun deliklerinde simetri probleminin olması, burun ucunun çok sivri olması ve çok fazla kalkık olması sorunları vardır. Burun ucu estetiği dolgu ve ameliyatla uygulanabilir. Basit problemler için lokal anestezi yeterlidir. Son yıllarda burun ucu estetiğinin tamamı dolgu işlemi ile sağlanmaktadır. Burun ucu ameliyatında kemiğe herhangi bir dokunuş yapılmadığı için ameliyat sonrası konforludur. Hasta aynı gün içinde tabucu edilebilir. Yüz bölgesinde morarma ve şişme gibi sorunlar genellikle görülmez. Kanlı geniz akıntısı yaşanmaz. İşlemin başlaması ve bitmesi ortalama 40-60 dakika arasında değişir.

Burun Estetiği Sonrası Komplikasyonlar

Burun estetiği sonrasında bazı komplikasyonlar yaşanmaktadır. Küçük ya da büyük uygulanan tüm cerrahi operasyonların az da olsa riskleri bulunmaktadır. Burun estetiği ameliyatlarının da karşılaşılan komplikasyonları bulunmaktadır.  Karşılaşılan komplikasyonların en önemlisi kanamadır. İlk 15 gün sızıntı şeklinde kanama olması normaldir. Hatta bu kanama genizden akıntı şeklinde olabilir. Genizden kan akması mide bulantısına ve kanlı kusmaya neden olur. İlk günler bu normal bir durumdur. Ancak ilerleyen günlerde kanama kesilmez ise mutlaka müdahale edilmelidir. Ameliyattan sonra nadirde olsa enfeksiyon riski görülebilir. Açık burun ameliyatlarında dikiş atılır. Düzenli pansuman yapılmaz ise bu dikişlerde akıntı olabilir. Burun estetiğinin en nadir görülen komplikasyonu burun çökmesidir. Genellikle ameliyattan bir yıl sonra karşılaşılır. Genellikle kemik gelişimi tamamlanmamış hastalarda görülür.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları bazı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. İşlemin hangi yöntemle yapılacağı, operasyonun süresi, operasyonun yapıldığı hastanenin konumu, cerrahın tecrübesi ve kur farkına bakılarak fiyat belirlenir. Aynı işlemin farklı hastanelerde yapılması ile fiyat farklılıkları oluşmaktadır. Bu nedenle ameliyat olmadan önce mutlaka hastane ve fiyat araştırması yapmanız gerekmektedir. Ameliyat küçük ve basit bir işlem gibi görülse de mutlaka tam teşekküllü bir hastanede yaptırmanızı tavsiye ederiz. Burun estetiği işlemleriniz için dilediğiniz zaman bizlerden hizmet alabilirsiniz.